Ciało- śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu.


Ratunku! Moje dziecko dojrzewa!

Chyba każdy rodzic, a na pewno każda matka, przeżywa mały dramat na myśl, że jej małe dziecko robi się coraz bardziej dorosłe. Jeszcze przed chwilą dostawałaś załamania nerwowego, bo kiepsko wam szło odpieluchowywanie. Dzisiaj się martwisz jak sobie poradzisz z tym, że twój mały chłopiec zaczyna dojrzewać. A matki dziewczynek? Jak ogarnąć zakup pierwszego biustonosza? Kiedy to zrobić? Jak nauczyć swoją małą dziewczynkę korzystać z podpasek i tamponów? Jak nie dostać zawału gdy zobaczysz pierwsze owłosienie? Dylematów jest sporo.

Nawet jeśli nie mówimy o tym na głos i nie myślimy o tym na co dzień to fakty są jakie są- my, rodzice, też musimy dojrzeć i się przygotować do nowego etapu w życiu naszych dzieci.

Dojrzewanie to nie tylko bunt i fochy. To nie tylko bieganie za dziewczynami/chłopakami i buzowanie hormonów. To przede wszystkim cały szereg przemian w organizmie młodego człowieka. To pierwsza miesiączka, rosnące piersi, wstyd z powodu tych przemian, trudności z akceptacją swojego ciała. U chłopców zarost, mutacja, polucje nocne. Jak o tym rozmawiać? Jak pomóc swojemu dziecku?

Często rodzice wstydzą się rozmawiać, nie wiedzą jak zareagować, nie potrafią w prosty sposób wytłumaczyć tego, co się dzieje z ciałem młodego człowieka. Czasami ten temat po prostu olewają, licząc na to, że syn/córka sam się dowie od rówieśników. Generalnie- wiele z nas potrzebuje wsparcia w tym temacie. I ja mam dla was propozycje tego wsparcia!

Dobry przewodnik po dojrzewaniu poszukiwany…

Ciało- śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu. Dla chłopaków” (autor Scott Todnem), to świetna propozycja dla wszystkich dojrzewających chłopców (i dla ich rodziców). Rodzice dziewczynek, spokojnie, te książki dla dzieci są również w wersji żeńskiej. Nazywa się ona tak samo ale ma różową okładkę.
Przyznam się, że z wielką  niecierpliwością czekałam na tę książkę, bo byłam jej bardzo ciekawa. Wysyłając zamówienie online do księgarni nie wiedziałam czy moje oczekiwania zostaną spełnione. Ale bardzo liczyłam na to, że to będzie dobra pozycja, z prostym, ale adekwatnym językiem przekazu. Nie zawiodłam się.
Książka jest bowiem pisana do młodych ludzi. Tak jakby ktoś im po prostu opowiadał co się z nimi dzieje. Wszystko jest bardzo jasno i ciekawie wyjaśnione. Autor odpowiada na największe dylematy okresu dojrzewania, pomaga zrozumieć zmiany w ciele i psychice młodego człowieka. Sprawia, że dojrzewający człowiek nie będzie się czuł jakby działo się z nim coś złego, zrozumie, że wszystko jest tak, jak powinno być.


Bardzo mi się podoba, że autor skupia się nie tylko na przemianach w ciele. Porusza również ważny aspekt przemian hormonalnych, zmian w emocjach, wahań nastroju. Nie pomija problemów społecznych młodego człowieka- mówi o nowych życiowych problemach jakie się mogą pojawić, dylematach i zmianach jakie zachodzą w relacjach z rówieśnikami oraz rodziną.

Przeczytacie więc trochę o właściwym odżywianiu w okresie dojrzewania, potrzebie ruchu i sportu, potrzebie prywatności, ostrożności w mediach społecznościowych, przemianach w budowie ciała, trądziku, pierwszym zaroście, erekcji, zmianach w głosie. Generalnie o wszystkim tym, co ważne.

 

Ciało – śmiało! dla chłopaków. Przewodnik po dojrzewaniu
Autor: Scott Todnem
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 176
Wydawnictwo: Znak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *