POST Z KATEGORII:

Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu.

Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu.

W mojej domowej biblioteczce przez ostatnie dwa lata pojawiło się bardzo dużo poradników motywacyjnych, psychologicznych i wspierających pozytywne myślenie, samoświadomość i rozwój własny. Ostatnio do tej kolekcji dołączył poradnik autorstwa Sophie Mort „Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu.” Książka z przepiękną okładką i ciekawym wnętrzem.

Nic nie zastąpi prawdziwej terapii i fachowej pomocy psychologicznej. Jeśli jednak interesuje was tematyka rozumienia samego siebie i docierania do źródeł pewnych zachowań, spostrzeżeń i myśli to ta książka będzie dla was dobra. Autorka poświęca dużo uwagi emocjom. Wyjaśnia skąd się one biorą, dlaczego reagujemy w określony sposób na określone sytuacje, pomaga zrozumieć własne emocje i zagłębić się w ich początki. Większość rodziców nie uczyło nas jak sobie radzić z tym co czujemy w kryzysowych sytuacjach. Dominowało zaprzeczanie „nie płacz”, „nic się nie stało”, „to nic”. Nikt nam nie mówił „rozumiem, że jesteś smutna”, „to naturalne, że czujesz złość”. Szybko nauczyliśmy się więc tłumić własne emocje albo im zaprzeczać. Dzięki temu mamy pokolenie znerwicowanych ludzi, którzy borykają się z depresjami, uciekają w nałogi i zagłuszają swoje smutki przyjemnościami, zamiast po prostu przeżyć te emocje. Autorka uczy nas, że nasze emocje są potrzebne i właściwe- niezależnie od tego czy mówimy o radości czy smutku. Złość jest naturalną reakcją na trudne sytuacje, a żal trzeba po prostu w sobie przepracować.

Warto sobie uświadomić, że źródłem naszych zachowań jest dom rodzinny, a obecnie ogromny wpływ mają również social media, które mocno sterują tym w jaki sposób odbieramy świat. Czytając tę książkę dowiemy się skąd się biorą nasze problemy i jak nasze dzieciństwo wpłynęło na nas w dorosłości. W dalszej części przepracowujemy nasze emocje i mierzymy się z wewnętrznym krytykiem. By na końcu przerobić praktyczne ćwiczenia i zagłębić się w konkretne rady wskazujące jak żyć tu i teraz.

Niewątpliwie każdy z nas potrzebuje czasami by się zatrzymać i zastanowić nad sobą i swoim życiem. Takie książki w tym pomagają, dają wskazówki i wspierają w autorefleksji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *