Książkożercy- to mogą być twoje dzieci!


Zapewne marzeniem większości rodziców jest, by ich dziecko pokochało czytanie książek. Wielu z nas nie może się doczekać kiedy nasze dzieci same zaczną czytać i książkę na dobranoc będą czytać nam, a nie my im. Ja się nie mogę tego doczekać.

Jak sprawić by nasze dzieci były książkożercami?

Wspaniale jeśli wasze dzieci lubią czytanie książek, lubią słuchać jak im czytacie, lubią oglądać książki i dostawać je w prezencie. U nas tak jest. Prezent w postaci książki to jeden z lepszych prezentów. A czytanie na dobranoc to wręcz obowiązek. Czasami rodzic chciałby już się wykąpać i iść spać, a tu jeszcze czeka kolejny rozdział do przeczytania. I nie ma zmiłuj. Zaciskasz zęby i czytasz, bo wiesz, że to inwestycja w rozwój twojego dziecka! Miłość do czytania rodzi się właśnie poprzez wspólne czytanie dzieciom, poprzez wspólne oglądanie książek i wprowadzanie dziecka w świat bajkowych opowieści na długo przed tym, zanim będzie ono samo potrafiło czytać.

I wreszcie przychodzi ten czas, w którym nasze dziecko zaczyna uczyć się liter, zaczyna składać pierwsze słowa i próbuje samo czytać. To jest właśnie ten moment, w którym należy podsuwać mu odpowiednie teksty do czytania. Takie, które ułatwią naukę i nie zniechęcą.
Dlatego przedstawiam wam serię “Książkożercy”.

Wydawnictwo Wilga przygotowało trzypoziomową serię książeczek do nauki czytania, które pomogą małym czytelnikom wejść w świat liter, słów i zdań. Cała seria została przygotowana pod opieką metodyka i językoznawczy z Uniwersytetu Warszawskiego.
Poziom A jest pierwszym etapem- przygotowany dla maluchów, które dopiero zaczynają czytać, powoli literują lub składają pierwsze słowa. Historyjki na tym etapie są krótkie i zawierają proste słowa, z jak najmniejszą liczbą dwuznaków. Teksty składają się głównie z pojedynczych zdań. To pozwala dziecku na spokojną naukę czytania, bez frustracji z powodu trudnych słów i długich tekstów.

Poziom B to drugi etap nauki. Słowa są nieco trudniejsze a zdania dłuższe. W tekście wprowadzone są poszczególne wieloznaki. Historyjki zawierają zdania pojedyncze i złożone. Na każdej stronie książkożerca znajdzie od dwóch do czterech zdań.

Poziom C- to wyzwanie dla dzieci, które już całkiem dobrze sobie radzą z czytaniem. Słowa tak jak na poziomie B, są trudniejsze. W teście użyto wszystkich wieloznaków. Mały czytelnik ma przed sobą dłuższe zdania i trudniejsze ortograficznie wyrazy.

Książkożercy- jesteśmy na tak!

Z ogromną radością przyjęłam wiadomość o ukazaniu się tych książek, bo według mnie są one ciekawą propozycją dla dzieci, które chcą i lubią czytać. Zarówno dla tych, które dopiero zaczynają swoją czytelniczą przygodę, jak i dla tych, które muszą nieco podszlifować swoje umiejętności. Historyjki w tej serii są humorystyczne, bohaterowie sympatyczni, a całość wciągająca. To uprzyjemni dzieciom czytanie i sprawi, że chętniej będą sięgać po lekturę. Myślę, że warto zainwestować w takie książki jeszcze zanim nasze dzieci zostaną “zmuszone” do codziennego czytania nielubianych czytanek i zniechęcone przez system żmudnym ćwiczeniem tej umiejętności. Nie od dziś wiadomo, że chętniej i przyjemniej się czyta to, co się samemu wybierze, niż to co nam narzucą w szkole. Dlatego moim zdaniem warto spróbować rozkochać dzieci w literaturze, zanim ktoś je do tego zniechęci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *