Moja Polska i Wielka księga ssaków


Dzisiaj mam wam do pokazania dwie książki. Pierwsza wywołała absolutny zachwyt moich dzieci, druga to mój faworyt na książkę, którą trzeba mieć. Wydawnictwo Wilga, które wydało te pozycje, ma w swojej ofercie wiele ciekawych książek dla dzieci. Znalazłam u nich bardzo dużo naprawdę świetnych książek dla dziewczynek. Ale że moje dzieci to 100% mężczyźni więc mi pozostało wybrać dla nich coś z męskiego obszaru. I w ten oto sposób na nasze półki trafiła “Moja Polska” Katarzyny Sołtyk i “Wielka księga ssaków” autorstwa Yuval Zommer.

Może zacznę od tych ssaków, które to natychmiast zyskały sympatię Chłopaków. Książka rozmiarowo jest dość duża. Niby tylko 62 strony ale wielkością jest mniej więcej jak format A3. Do tego szyte strony i twarda oprawa. Trzeba również podkreślić, że jest świetnie zilustrowana.  I co najważniejsze zawiera sporą dawkę wiedzy o różnych ssakach.
Pierwsze strony to wprowadzenie w świat ssaków. Młody czytelnik dowiaduje się czym są ssaki, jak się dzielą, jakimi ogólnymi cechami się charakteryzują. Później czeka nas bardziej szczegółowy opis życia około 20 wybranych ssaków. Wiedzieliście na przykład, że oczy młodych wilków aż do ósmego miesiąca ich życia pozostają niebieskie?Albo że bobry mają przezroczystą trzecią powiekę, która pełni funkcję gogli do nurkowania? Takich ciekawostek jest bardzo wiele. Dlaczego wilki wyją do księżyca? Czy hieny potrafią się śmiać? Za co hipopotamy lubią wodę? Oprócz konkretnych informacji o ssakach, młody czytelnik zdobędzie wiedzę, którą zaskoczy niejednego nauczyciela biologi!

A teraz Proszę Państwa, książka która jest moim absolutnym faworytem w kwestii mini encyklopedii dla dzieci. Chociaż to nie jest ani encyklopedia ani album. To raczej taki przewodnik i wizytówka naszego kraju. Polska w pigułce- to najlepsze określenie tej pozycji literackiej. Jeśli szukacie literatury, która pomoże wam opowiedzieć dzieciakom o najważniejszych rzeczach dotyczących naszego kraju, to polecam. “Moja Polska” to książka pięknie ilustrowana, prosto i przejrzyście napisana, zawierająca wszystko to, co najważniejsze! Przetestowałam ją na moich 6-latkach i niektóre części historyczne musiałam dodatkowo tłumaczyć albo pomijać, bo nie wszystko jeszcze potrafią zrozumieć. Natomiast cała reszta, opis waluty, zwyczajów i tradycji, polskich pisarzy, odkrywców, sportowców, miejsc przyrodniczych i wiele innych rozdziałów spotkało się z pełnym zainteresowaniem i uwagą. Także spokojnie dla 6 latków jest już ona dobra. Myślę, że książka jest szczególnie warta uwagi przez rodziców na emigracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *