Nowości książkowe dla dzieci


 

 

Wydawnictwo Wilga nieustannie zaskakuje mnie w kwestii wydawanych książek dla dzieci. Tym razem w naszym domu znalazły się trzy nowości, absolutnie zachwycająco wydane, w pięknej twardej oprawie i z wspaniałymi ilustracjami. Już za samo to należy się duży plus.

Wielki dzień Małej Króliczki. Swapna Haddow, ilustracje Alison Friend. 

To bardzo ciepła opowieść o przyjaźni i pomaganiu innym. Mała Króliczka bardzo się nudzi, prosi mamę, braci, siostry, żeby się z nią bawiły. Wszyscy są jednak zajęci. Postanawia więc wyjść do swoich przyjaciół. W drodze do Krecika i Jeżyka zachwyca się przyrodą, cieszy się spotkaniem ze znajomymi. Jednak Króliczka nie zastaje ich w domu. Dziadek, widząc swoją zasmuconą wnuczkę, proponuje jej wspólne spędzanie dnia. Uprzedza ją jednak, że to będzie pracowity dzień. Mała Króliczka jest bardzo zaintrygowana, zgadza się towarzyszyć dziadkowi, dzięki czemu przeżywa dzień pełen ciekawych spotkań. Dziadek doskonale wie jak sprawić, żeby Króliczka przestała się nudzić, wymyśla dla niej różne zadania i zagadki. Jednak najważniejsza misję jaką mają do wykonania to pomoc innym zwierzątkom. Chodząc od sąsiada do sąsiada, dziadek przedstawia wnuczce historię różnych zwierząt i wspólnie rozwiązują kłopoty, które mają ich przyjaciele.

Jestem pewna, że ta książka spodoba się waszym dzieciom. Jest niezwykle przyjemna, ciepła, serdeczna i taka optymistyczna. Autorka pokazuje w jaki sposób żyją małe zwierzęta, jakie mogą mieć problemy związane z przetrwaniem. Poza przekazywaniem takich wartości jak przyjaźń i dobro, autorka uwrażliwia małego czytelnika na piękno przyrody i bogactwo otaczającej nas fauny i flory.

Dom na górze. Ali Standish, ilustracje Arlette Straathof. 

Książka opowiada o małej dziewczynce Yasmeen, która mieszka w nudnym miasteczku. Dziewczynka chciałaby zobaczyć otaczający ją świat, wspina się na drzewa, żeby móc zerknąć na to, co znajduje się poza jej miastem. Jednak za każdym razem pilnujący ją wujek, każe jej zejść na ziemię i zabrania wychodzenia dalej, zwłaszcza do lasu, który tak fascynuje Yasmeen. Dla dziewczynki las to śpiew ptaków, piękne kolory i wizja niesamowitej przygody. Dla mieszkańców jej miasteczka to miejsce pełne groźnych zwierząt. Mimo zakazów i ostrzeżeń, Yasmeen wybrała się do lasu i spotkała tam małego niedźwiadka. Był chudziutki i osłabiony, postanowiła się więc nim zaopiekować. Ukryła go w szopie i donosiła jedzenia. Niestety, im niedźwiedź był większy, tym trudniej było go ukrywać. Pewnego dnia mieszkańcy odkryli jego istnienie, Yasmeen wyprowadziła go wgłąb lasu, a mieszkańcy jej miasteczka zaczęli budować wielki płot, żeby odgrodzić się od lasu. Yasmeen i Gwiazdek uciekają więc, żeby znaleźć sobie inne miejsce do życia, bardziej przyjazne i otwarte.

Myślę że książka jest dobrym początkiem do rozmowy na temat akceptacji i postrzegania świata z otwartym sercem. Pokazuje ona jak bardzo potrafimy być zamknięci i uparci w swoich poglądach i jaką to może wyrządzić krzywdę innym. To również przekaz, by słuchać swoich dzieci i pozwolić im na pokazywanie nam, że świat nie zawsze jest taki zły jak nam się wydaje. Nie wszystko co groźnie wygląda, rzeczywiście bywa groźne.

Psierociniec. Niepiesek. Agata Widzowska. 

O jeżuniuuu, jaka ta książka jest dobra! To wspaniała historia, która pozwoli wam poruszyć z dziećmi kilka bardzo ważnych i trudnych tematów. Niepiesek to pies, który jest kotem. Jak to możliwe? Możliwe, ponieważ urodził się psem ale został wychowany przez koty. Jako malutkie szczenie został podrzucony, trafił między małe kocięta, a kocia mama przygarnęła go jak swoje własne dziecko. Przez długi czas nie miał pojęcia, że jest kimś innym. Dopiero drobny wypadek sprawia, że Niepiesek zaczyna się zastanawiać nad tym kim jest i zaczyna poszukiwać sensu swojego życia i korzeni, z których pochodzi. Jednak poszukiwanie własnego “ja” nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy otoczenie mu to utrudnia. Inne psy się z niego śmieją, dokuczają mu i wyzywają go. Jednak Niepiesek ma szczęście spotkać nowych przyjaciół i dzięki kilku zaskakującym sytuacjom udaje mu się odkryć to co najważniejsze- kim jest i kim warto być w życiu.

To piękna opowieść o miłości, przyjaźni, akceptacji, krzywdzie jaką może wyrządzić szydzenie z innych. To opowieść o wartości jaką jest rodzina, o tym co ważne i potrzebne w życiu. Myślę, że to idealny wstęp do rozmowy z dzieckiem o tym, że niektóre dzieci i zwierzęta nie mają domów i rodziców ale każdy zasługuje na miłość i szczęście.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *