Pokaż mi swoją kanapę a powiem ci ile masz dzieci! 12


sofa-749629_640
Codziennie, przynajmniej kilkanaście razy dziennie w naszym domu słychać “Boszzzz co za syf”, “ale zrobiliście bałagan”…  Nie dalej jak kilka dni temu rozważałam jak to możliwe, że mieszkamy tutaj dopiero od roku (niecałego nawet) a mamy tak poobijane ściany i porysowane podłogi jakbyśmy przynajmniej 5 lat ostro użytkowali nasze wnętrza. Niektóre ściany mają dodatkowo ciekawe szlaczki. Dywaniki są na wykończeniu. Nie mówiąc już o stanie kanapy…

I tak słucham dzisiaj w RMF FM moją ulubioną audycję z Agnieszką Chylińską, w której to na koniec mówi ona o swojej kanapie. A w zasadzie o kanapach wszystkich tych, którzy mają dzieci. Jakie są sfatygowane, ile mają na sobie plam po zupach i sokach. Ile razy zostały osikane i nie tylko. Ile ciastek i czekoladek w nie wtarto. Meble w domach gdzie są dzieci najczęściej błagają o litość. Ale żadna normalna rodzina nie wymienia ich co roku (a należałoby) bo wie, że nie dalej jak za miesiąc będzie ona wyglądała tak samo.
I tak Agnieszka rozważa o tym jak destrukcyjnie dzieci wpływają na stan mieszkań, by skończyć zdaniem “ale i tak nie zamieniłabym tej kanapy na żadną inną”.

Bo my tak narzekamy, wkurzamy się i tupiemy nogami, jak nasze dzieci zmieniają nam życie. Jaki chaos wprowadzają, noce zaburzają, dni odmieniają. Nie zawsze akceptujemy, że musimy rezygnować z pracy i własnych upodobań. Złoszczą nas ograniczenia. Mimo to nie wyobrażamy sobie, żeby wróciła ta nasza błoga normalność sprzed dzieci.

Ja mam niezwykle zbuntowany charakter i nie lubię jak mnie ktoś próbuje ograniczać albo wymusza rezygnację z własnych działań. Długo było to źródłem moich frustracji. W zasadzie do momentu aż nie udało mi się pogodzić macierzyństwa z samorealizacją, tupałam nogami i wymachiwałam rękoma w geście buntu.

Teraz znowu frustruje się ciągłym bałaganem i 5-minutowym efektem sprzątania.
Ale z drugiej strony, co ja bym miała robić jakby nikt mi nie marudził, nie brudził, na spacer nie wyciągał, do zabawy nie zachęcał. Jakie to życie byłoby nudne i banalne.

*grafika: www.pixabay.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 komentarzy do “Pokaż mi swoją kanapę a powiem ci ile masz dzieci!