POST Z KATEGORII:

Przebadałam swoją osobowość- wnioski są zaskakujące

Przebadałam swoją osobowość- wnioski są zaskakujące

Gdy dostałam propozycję wykonania testu osobowości PERSO.IN i omówienia go z certyfikowanym trenerem i psychologiem- Patrycją Borowską, zastanawiałam się kilka dni. Jestem osobą świadomą samej siebie, swoich słabych i mocnych stron. Poza tym aktywnie ostatnio pracuję nad sobą na psychoterapii. A już na studiach, na wielu zajęciach z psychologii miałam okazję poznać mechanizmy psychologiczne i wypełniać wiele różnych testów, które oceniały moją osobowość, typowe zachowania czy predyspozycje. Zastanawiałam się więc czy taki test jest mi w ogóle potrzebny. Cieszę się, że zdecydowałam się go wykonać, ponieważ ten test znacznie różni się od tego, z czym spotkałam się do tej pory.

Badanie osobowości opiera się na Modelu Wielkiej Piątki

Wielka Piątka zakłada, że istnieje pięć podstawowych obszarów osobowości każdego człowieka:

  •       neurotyczność kontra stałość emocjonalna
  •       ekstrawersja kontra introwersja
  •       otwartość na doświadczenie
  •       ugodowość kontra antagonizm
  •       sumienność kontra nieukierunkowanie

Są one uniwersalne i dotyczą każdego, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, wiek czy płeć. Każdy z nas jednak ma je rozwinięte w innym zakresie. Wpływ na to ma już środowisko, w którym się wychowaliśmy oraz geny.
Test PERSO.IN bada 5 obszarów, które nazwano bardziej przystępnie:
1. Ludzie- chodzi o postawy, które przyjmujemy wobec innych ludzi, bliskich i obcych. Tu się dowiemy czy jesteśmy ufni wobec ludzi, serdeczni, chętni do pomocy, czy wolimy trzymać się na dystans.
2. Doświadczenia- sprawdza nasze skłonności do poszukiwania nowych doświadczeń. Bierze się tutaj pod uwagę doświadczenia wewnętrzne (uczuciowość, ciekawość świata) i zewnętrzne (wrażliwość na sztukę).
3. Obowiązki- bada nasze nastawienie do obowiązków. Sprawdza na ile dążymy do osiągnięć i wierzymy w swoje kompetencje, czy jesteśmy zorganizowani i systematyczni, na ile działamy spontanicznie czy odstępujemy od zasad.
4. Stymulatory- mówi nam ile potrzebujemy doznań, jak sobie radzimy z kontaktami międzyludzkimi. Podpowiada jaka forma pracy jest dla nas najlepsza- indywidualna czy w zespole.
5. Trudności- mówi nam o tym jak sobie radzimy z problemami. Dowiemy się jak sobie radzimy ze stresem, jak działa na nas presja.

Jak wygląda samo badanie?

Badanie możemy sobie wykupić na stronie PERSO.IN. Następnie wypełniacie kwestionariusz, składający się z kilkudziesięciu stwierdzeń/zdań. Nasze zadanie polega na tym, by zaznaczyć, bez głębszego zastanowienia się, na ile te określenia/stwierdzenia pasują do nas. Określamy je według 5 stopniowej skali od „zdecydowanie się zgadzam” do „zdecydowanie się nie zgadzam”. W ten sposób oceniamy swój stosunek do ludzi, sztuki, konfliktów, obowiązków, pomocy innym. Pytania nie są trudne. Nie ma złych ani dobrych odpowiedzi. Jeśli odpowiecie zgodnie z tym co myślicie i jak faktycznie zwykle przebiega wasz schemat zachowań, to otrzymacie bardzo dobrze pasujący do was raport.

Nie ukrywam, że czekałam na ten raport z wielką ciekawością. Chyba trochę wątpiłam w jego dokładność. Jakie było moje zdziwienie, gdy przyszło mi go analizować…

Raport z badania

Mój raport analizowałam podczas połączenia online z psycholożką, która przedstawiła mi wyniki i pomogła je odczytać. Ta opcja nie jest konieczna. Można zamówić sobie samo badanie i wtedy otrzymuje się raport w formacie .pdf, by samemu sobie go przeanalizować.
W każdym razie ja zrobiłam to wspólnie z panią psycholog, która przy okazji pytała czy się zgadzam z danymi określeniami, czy tak faktycznie jest. Mogłam również zadawać dodatkowe pytania i poszerzyć swoją analizę.
Ponieważ ja jestem typowym wzrokowcem, to później na spokojnie przeczytałam cały raport jeszcze raz i uporządkowałam w swojej głowie jego wynik.

Jako osoba, która pracuje nad swoją osobowością na terapii, mam świadomość wielu rzeczy, które w tym badaniu „wyszyły”. A mimo to, było dla mnie zaskoczeniem jak skrajną mam osobowość, bo w większości obszarów mój wynik okazał się niszowy. Raport pokazuje procentowo, ile procent osób ma podobny wynik w jakimś obszarze.
U mnie wygląda to tak:
1. Ludzie- podobny wynik otrzymało 5% badanych. Okazuje się, że wysoko cechuje mnie prostolinijność, skromność, wrażliwość społeczna i altruizm. Dlatego dobrze się sprawdzam w pracy z ludźmi, która wymaga empatii.

2. Doświadczenie- podobny wynik otrzymało 5% badanych. Jestem silnie skupiona na rzeczywistości (nie fantazjuje), unikam skrajnych emocji i uczuć, nie lubię nowości, dobrze czuje się w znanych działaniach. Jestem otwarta na wartości i średnio wrażliwa na estetykę.

3. Obowiązki- podobny wynik otrzymało 2% badanych. Tu wiedziałam, że będzie bardzo skrajnie… Wszystkie cechy mam na najwyższym, skrajnym „zawsze”: poczucie kompetencji, zaangażowanie, przestrzegania zasad, obowiązkowość, samodyscyplina, rozwaga. Cóż… no taka jestem.

4. Stymulatory- podobny wynik otrzymało 19% badanych. Jedyny obszar, w którym jestem bardziej podobna do innych ludzi. Jestem serdeczna, lubię przebywać z innymi ludźmi i dominować w grupie. Nie potrzebuję wielu doznań, raczej ich unikam. Za to jestem pogodna i radosna.

5. Trudności- podobny wynik otrzymało 9% badanych. Tutaj wszystko wyszło mi tak raczej po środku. Niepokój, gniew, smutek, uległość, podatność na stres. Czyli, że dobrze sobie radzę w pracy pod presją i w stresie. Sama bywam nerwowa, ale raczej staram się nad tym panować.

Po co komu takie badanie?

 Zdecydowanie warto pomyśleć nad takim badaniem jeśli nie wiemy zbyt wiele o sobie i chcielibyśmy się dowiedzieć jak pokierować swoim życiem, jaki wybrać zawód, szkołę, w którą stronę iść w swoim życiu. Raport z tego badania to dobry obraz naszych mocny i słabszych cech, tego w jakim zawodzie się dobrze odnajdziemy, tego jak reagujemy na ludzi i różne sytuacje. Pierwsze co mi przyszło na myśl to wykorzystanie tego w różnych, większych firmach, żeby wiedzieć jak dobrze pokierować potencjałem swoich pracowników. Każdy człowiek ma jakieś predyspozycje i cechy, które dobrze wykorzystane, pozwalają zwiększyć jego wydajność. Jeśli ktoś jest osobą bardzo kreatywną. potrzebującą dużej ilości wrażeń- to nie będzie się dobrze czuł i super pracował w pracy, która wymaga żmudnej wytrwałości i powtarzalności. Osoba, która źle się czuje w tłumie, nie powinna pracować jako animator. Przykłady można mnożyć.

Być może źle się czujesz sama ze sobą, albo czujesz, że twoja praca nie do końca ci pasuje, a nawet nie wiesz dlaczego. Taki test odpowie na takie wątpliwości.

Autorzy testu dają teraz możliwość, by bezpłatnie poznać siebie w jednym z obszarów: introwersja vs ekstrawersja. Możecie wypełnić test i bezpłatnie otrzymać wynik z tego obszaru. Zerknijcie sobie: BEZPŁATNE BADANIE

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *