POST Z KATEGORII:

Szepty drewnianych papug

Szepty drewnianych papug

Szukacie książki, która pokazuje, że zawsze można zacząć od nowa i nigdy nie jest za późno, by wyprostować niewyprostowane sprawy? To ta będzie idealna.

Szepty drewnianych papug” to powieść Anny Szczęsnej, której fabułę ciężko określić kilkoma słowami. Mamy tu bowiem historię toksycznego związku, z którego udaje się uciec, powrót do przeszłości, odkrycie dawnych konfliktów rodzinnych i budowanie nowej relacji na linii babcia- mama- córka. Książka jest podzielona na trzy części- pierwsza to dzieciństwo i małżeństwo, druga to historia ucieczki od męża i zmiany jakie się dokonują w życiu i głowie bohaterki, trzecia to walka.

Pierwsza część niesie najwięcej dynamicznych wydarzeń. Michalina młodo wychodzi za mąż za Roberta. Już jako nastolatka była zdana sama na siebie, szuka więc mocnego oparcia i stabilizacji. Jest pewna, że Robert da jej to, czego nie dali rodzice artyści. Rodzina nie jest szczęśliwa z wyboru córki, jednak zakochana kobieta podejmuje różne nietrafione decyzje… Michalina jest młoda, zakochana i wierzy w wielką miłość z happy endem. Ślub, który Michalina i Robert wzięli po studiach, niestety tym happy endem nie był. Robert po ślubie okazał się tyranem i okropnym zazdrośnikiem. Obsesyjne kontrole, wszczynanie kłótni, chorobliwe podejrzenia- to wszystko sprawia, że Michalina postanawia uciec od swojego męża.

Początkowo dziewczyna nie za bardzo wie gdzie mogłaby się udać. Wybiera dom swojej babci. Możliwość schronienia się w jej domu, daje Michalinie czas na przemyślenie swojego życia i podjęcie decyzji co dalej. Z każdą kolejną stronę obserwujemy jak dziewczyna dojrzewa emocjonalnie i buduje poczucie własnej wartości, które brutalnie zostało zniszczone przez jej męża.

Przy okazji coraz bardziej poznajemy historię jej rodziny, dowiadujemy się o konflikcie na linii babcia- mama. Michalina próbuje odkryć zagmatwaną historię łączącą obie te kobiety, chce jednocześnie pogodzić je ze sobą, ponieważ sama praktycznie popełniła te same błędy i nie ma zbyt dobrych relacji z mamą. Relacje w rodzinie bohaterki są dobrym uzupełnieniem całości historii. One pokazują nam przyczynę jej niektórych decyzji i poszerzają ogląd sytuacji.

Akcja tej książki dla kobiet jest zróżnicowana. Są momenty bardzo spokojne, a są i takie w których serce przyśpiesza. Ale tak musi być, gdy autorka porusza trudne tematy, którymi jest toksyczny związek, przemoc psychiczna czy brak stabilizacji. Cudownie jest obserwować przemianę Michaliny. Z zastraszonej szarej myszki zamienia się w silną, niezależną kobietę. Warto wspomnieć również o dość zaskakującym zakończeniu. Ale o tym ciii… sami sobie przeczytajcie!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *