POST Z KATEGORII:

Twoje piersi, twoja wizytówka czyli dbaj, badaj, bądź z nich dumna.

Twoje piersi, twoja wizytówka czyli dbaj, badaj, bądź z nich dumna.

Wiesz, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet? Jednocześnie jest też tym dobrze rokującym – wczesne wykrycie często pozwala na całkowite wyleczenie. Jednak kluczem w całej sprawie jest jedno małe słowo – WCZESNE! Profilaktyka, samobadanie piersi, regularne USG (u młodych kobiet) i mammografia (u kobiet po 50 roku życia) to absolutne minimum, które musisz wpisać do swojego kalendarza.

Badanie piersi – jeśli nie ty, to kto?

Najważniejszym badaniem profilaktycznym jest samobadanie piersi, które należy robić regularnie, raz w miesiącu. Polega ono na:
– oglądaniu swoich piersi- sprawdź, czy nie zmieniły one swojego kształtu, czy nie pojawiły się owrzodzenia, przebarwienia, czy nie ma wycieku z brodawek, zmarszczeń skóry, powiększonych węzłów chłonnych pachowych;
– badaniu palpacyjnym (dotykaniu).

Ważne jest, by takie badanie wykonać prawidłowo. Niestety okazuje się, że jedynie 2-3% kobiet potrafi je wykonać dobrze. Znaczna liczba niestety uważa, że temat w ogóle ich nie dotyczy i całkowicie bagatelizuje wagę takowych badań. Niektórym się wydaje, że skoro nie bardzo wiedzą, jak to robić, to lepiej nie robić tego wcale. To oczywiście jest błąd.
Za chwilę zdradzę wam pewne rozwiązanie ułatwiające życie wielu kobietom, które chciałyby dbać o swoje zdrowie, a niekoniecznie potrafią. Zanim jednak do tego przejdę, opowiem wam, jak to jest ze mną.

Jak temat badania piersi wygląda u mnie?

Mam szczęście do lekarzy ginekologów. We Wrocławiu przez wiele lat prowadziła mnie cudowna pani doktor, która zaprzyjaźniła mnie ze wszystkim co dotyczy profilaktyki i dbania o zdrowie. Gdy zmieniłam miejsce zamieszkania i mojego lekarza prowadzącego, okazało się, że trafiłam jeszcze lepiej, bo mój pan doktor to wręcz fanatyk pilnowania badań kontrolnych. Wypytywał o samobadanie piersi, pilnował terminów USG i na każdej wizycie przypominał o profilaktyce. Ale mi wcale nie trzeba było przypominać, bo temat raka piersi i obaw z nim związanych był ze mną od lat. Moja najlepsza przyjaciółka niestety regularnie lądowała na oddziale onkologicznym, gdzie pobierali jej próbki komórek do biopsji. Całe szczęście wszystko skończyło się dobrze, ale jej strach był moim strachem, a to doświadczenie na zawsze wbiło mi do głowy, że nie ma znaczenia, czy jesteś młoda, dobrze się odżywiasz, czy dbasz o siebie. Nigdy nie można być pewnym swojego zdrowia. Zawsze musisz być czujna. I tylko wczesne wykrycie zmian daje ci gwarancję ich wyleczenia. Ignorowanie tematu, udawanie, że nas on nie dotyczy, nie sprawi, że zagrożenie zniknie.

USG piersi to, obok cytologii, badanie, które wykonuję co roku. Zaczęłam, mając jakieś 20 lat i do tej pory nigdy nie pojawiało się nic niepokojącego. W tym roku moje wyniki są odrobinę słabsze, bo doktor zwrócił mi uwagę na pojedyncze mikrotorbiele. Jednak powiedział, że nie jest to nic, czym należy się mocno martwić, ale tym bardziej muszę pamiętać o regularnych kontrolach. Akurat w tym roku byłam na badaniu u lekarza onkologa: powiedział, że mogę spać spokojnie, więc na pewno tak jest. Jednocześnie wiem, że jeśli powiedział, że mam pilnować samobadania piersi i pamiętać o kontrolnych USG, to tak ma być i koniec.

Samobadanie piersi – trudna sprawa

Jak już wspomniałam, niewiele kobiet potrafi prawidłowo badać swoje piersi. Zapytajcie swoich ginekologów o to badanie, niech wam pokażą, jak to robić, możecie poszukać filmików instruktażowych w internecie. Możecie też postawić na urządzenie opracowane przez polskich naukowców, które zrobi to badanie za was.

BRASTER to innowacyjny system samobadania piersi w warunkach domowych. Jest prosty w użyciu, wygodny, a badanie nim jest całkowicie bezbolesne.  To urządzenie medyczne monitorujące rozkład temperatury w piersiach oraz rejestrujące obszary podwyższonej temperatury, które mogą świadczyć o występowaniu zmian złośliwych. Urządzenie działa razem z aplikacją, która poprowadzi Cię przez samobadanie krok po kroku.  Aplikację mobilną Braster Care należy zainstalować na smartfonie lub tablecie, łączy się ona bezprzewodowo z urządzeniem i intuicyjnie prowadzi cały proces badania, a następnie wysyła dane do Centrum Telemedycznego Braster w celu analizy.

Badanie Brasterem polega na przyłożeniu urządzenia do piersi. W trakcie przyłożenia, dzięki folii ciekłokrystalicznej, urządzenie rejestruje wszelkie zmiany, które wytwarzają więcej ciepła. Następnie algorytmy sztucznej inteligencji analizują uzyskane w wyniku obrazy termograficzne pod kątem występowania zmian potencjalnie niebezpiecznych. Wynik badania jest dostępny w ciągu 48 godzin na Twoim indywidulanym koncie. Jeżeli w badaniu zostanie wykryta jakaś niepokojąca zmiana, otrzymasz zalecenie skonsultowania się z lekarzem.

Osobiście uważam, że to urządzenie jest wyjątkowe. Wydaje mi się, że nasza świadomość wczesnej profilaktyki jeszcze mocno raczkuje, dlatego fajnie, że na rynku pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które zwracają naszą uwagę na wagę tego tematu.

Więcej informacji na temat tego urządzenia i jego działania znajdziecie na stronie: www.braster.eu/pl.

Od siebie jeszcze tylko dodam, że bez względu na to, jaką metodę wybierzecie – BADAJCIE SIĘ! Zdrowia nikt nam nie dał na zawsze, w każdym momencie ktoś może zechcieć nam je odebrać. Walczcie więc o nie.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *