Włącz Demokrację. Robert Biedroń


Robert Biedroń po raz kolejny bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Przygotował książkę o demokracji. Ale nie byle jaką książkę, która opisuje i zanudza młodzież swoimi wywodami na temat wyższości demokracji nad innymi ustrojami. “Włącz demokrację” to prawdziwa perełka.Robert Biedroń stworzył książkę interaktywną. Rewelacyjną. Porywającą. Naprawdę dobrą. Zaskakuje w niej wszystko. Po pierwsze szata graficzna. Ciekawa, różnorodna czcionka, różne kolory stron, fajne obrazki. Przyciąga uwagę i nie pozwala się nudzić. Jednak najbardziej podoba mi się język, sposób w jaki autor zwraca się do czytelnika i ogólny przekaz.

W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej- czyli najważniejszym dokumencie w Polsce, który opisuje podstawy działania naszego kraju i jego najważniejsze wartości- napisano, że wszyscy jesteśmy obywatelami i obywatelkami i że każdy jest równy. Ty też. Nieważne więc, czy masz lat osiem, osiemnaście czy osiemdziesiąt. DEMOkracja jest też dla Ciebie.” 

Zasady gry są proste. W trzech rundach należy zbudować demokratyczne państwo, w którym najważniejsi są ludzie, wolność, równość i poszanowanie praw. Należy więc zawalczyć o państwo, władzę a na końcu o społeczeństwo obywatelskie. Najpierw jednak trzeba nabyć odrobinę wiedzy. Książka jest skonstruowana w taki sposób, że najpierw przeczytamy o tym co jest najważniejsze w państwie, a później otrzymujemy pytanie, które kieruje nas dalej. Gra polega więc na tym, by przejść test z wiedzy o demokracji. Udzielisz poprawnej odpowiedzi- idziesz do przodu. Pomylisz się- cofasz się. Ale nie martwcie się, pytania nie są trudne. Tak jak wspomniałam, są one przeplatane sporą dawką wiedzy więc nie ma takiej opcji, żeby nie wiedzieć co należy odpowiedzieć. Czytając “Włącz demokrację” Roberta Biedronia, dowiecie się czym jest państwo, jak funkcjonuje, co musi się na niego składać. Przeczytacie o różnych ustrojach politycznych. Gdy już uda się wam zbudować państwo, poszerzycie swoją wiedzę o systemie władzy, obywatelach, polityce wewnętrznej i zewnętrznej oraz wyborach. Jednym słowem, każdy kto sięgnie po tą książkę, zyska ogrom wiedzy i zostanie przygotowany do bycia obywatelem demokratycznego kraju.

Powiem wam, że jestem absolutnie zachwycona tą książkę. Dobra dla dziecka w wieku szkolnym. Ale również dla dorosłych. Niestety większość z nas zapomniała już o czym się uczyliśmy na wiedzy o społeczeństwie. A patrząc na niepokojące zmiany jakie zachodzą w ustroju naszego państwa, oraz na to z jaką łatwością przechodzimy na tym do porządku dziennego, taka powtórka z wiedzy przyda się każdemu.

Panie Robercie, ta książka to bardzo dobra robota!

Włącz DEMOkrację
Autor: Robert Biedroń
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 144
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *