POST Z KATEGORII:

Zbadaj swoje dziecko!

Zbadaj swoje dziecko!

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Nieba chce mu przychylić. Dba, kocha, opiekuje się, kupuje zabawki, ubrania, poświęca czas. Czasami wychodzi to lepiej, czasami gorzej ale intencje są te same- szczęście dziecka. Dlatego też zwracamy uwagę na prawidłową dietę dziecka, na odpowiednią ilość snu, przebywania na świeżym powietrzu. Podajemy witaminy, organizujemy czas wolny na basenie, kupujemy atestowane zabawki. Ulegamy modzie na to co eco, zdrowe, najlepsze.

Bardzo dobrze, że coraz więcej rodziców jest świadomych tego, że pierwsze lata życia ich dziecka jest kluczowych dla rozwoju. Że chcą i inwestują w zdrowie swojego dziecka.
Jednak najczęściej pomijana jest najważniejsza kwestia- PROFILAKTYKA!
Badania profilaktyczne w naszym kraju kuleją od wielu lat. Zrzucamy winę na NFZ, lekarzy…a tak naprawdę w czyim interesie leży zadbanie o to? W naszym!
Badania pokazują, że aż 70% dzieci nie została przebadana w zakresie zalecanych badań kontrolnych u lekarzy. A każdemu dziecku średnio co 2 lata powinno się takowy bilans robić, z pobraniem materiału do badań bardziej szczegółowych!
To teraz ręka w górę- czyje dziecko ma regularnie robione badanie krwi? Czyje miało ją w ogóle robioną w pierwszych trzech latach życia (poza tymi wykonywanymi w szpitalu?). Moczu? Glukozy? Poziomu cholesterolu?
No właśnie… Najczęściej robimy takie badania dopiero jak coś się zaczyna dziać! I to wtedy, gdy lekarz prawie siłą nas do tego zmusi!

Tymczasem jest kilka badań, które powinniśmy wykonywać w ramach dbania o nasze dzieci:

1. Morfologia- warto wykonać u dziecka, które jest nadmiernie blade, osłabione, nie ma apetytu lub słabo rośnie – mogą to być objawy anemii. W morfologii krwi znajduje ona potwierdzenie w obniżonym poziomie hemoglobiny (Hb) i ilości czerwonych krwinek (erytrocytów, RBC). U rosnących dzieci najczęstszym winowajcą anemii jest za niskie stężenie żelaza we krwi. (Moje dzieci mają wzorową morfologię a przy oznaczeniu poziomu żelaza, wyszło że go nie mają prawie wcale- warto więc je dodatkowo oznaczać!).
Badanie krwi kojarzy się wielu rodzicom z białaczką. Owszem, jest to najlepszy sposób na jej wykrycie. Warto jednak wiedzieć, że często rozwija się ona bardzo szybko – w ciągu miesiąca, a towarzyszą jej takie objawy jak osłabienie, chudnięcie, stany gorączkowe, spadek odporności na zakażenia, anemia, krwawienia, bóle kostne i stawowe. Chorobę rozpoznać można na podstawie tzw. pełnej morfologii 5 diff  uzupełnionej w razie konieczności  manualną mikroskopową weryfikacja komórek krwi w   barwionym rozmazie krwi obwodowej , w którym wykrywa się młode formy leukocytów.

2. Badanie moczu- zalecane u dzieci najczęściej w momencie utrzymującej się gorączki , aby zareagować odpowiednio wcześnie, gdy narasta odwodnienia organizmu, pojawia się białko w moczu i podejrzenia zakażenia układu moczowego.W przypadku powtarzających się zakażeń dróg moczowych warto wykonać badanie bakteriologiczne moczu – posiew identyfikujący bakterię odpowiadającą za infekcję oraz sprawdzający, na jakie antybiotyki jest ona wrażliwa.

3. CRP- podwyższony poziom wskazuje na stan zapalny.

4. Badanie poziomu cholesterolu całkowitego- zalecana norma dla osób w wieku 2-19 lat to 170 mg/dl(4,6mmol/l), jeśli zbliża się do 200 mg/dl (5,2 mmol/l) a więc normy dla dorosłego człowieka konieczne jest znalezienie przyczyny. Zmiany stłuszczeniowe w naczyniach wykryć można już u dwulatków. Co ważne, nie dają one żadnych objawów i są wtedy jeszcze odwracalne – ich powstawanie można cofnąć dzięki modyfikacji stylu życia i diety. Lipidogram (a przynajmniej stężenie cholesterolu całkowitego) należy bezwzględnie ocenić u dzieci cierpiących na nadwagę lub otyłość oraz tych, u których występują rodzinne czynniki ryzyka – krewni z cukrzycą, nadciśnieniem, pojawiającymi się w młodym wieku:  miażdżycą, zawałem serca lub udarem mózgu.

5. Poziom glukozy- Nadwaga i otyłość mogą też prowadzić do cukrzycy 2 typu. W ostatnich latach jest ona coraz częściej diagnozowana u młodych osób, nawet u dzieci poniżej 10 roku życia. Rzadszym typem cukrzycy, wykrywanym w okresie dojrzewania lub wczesnej dojrzałości, jest cukrzyca typu MODY. Ta postać choroby uwarunkowana jest genetycznie i choć jest podobna do cukrzycy typu 2, to nie ma związku z otyłością, zwykle diagnozuje się ją między 10. a 30. rokiem życia. Ma łagodny przebieg, na ogół nie stwierdza się typowych objawów cukrzycy, leczenie polega na stosowaniu diety cukrzycowej.  Nie można zapomnieć o cukrzycy  typu 1, która stanowi około 8% wszystkich przypadków zachorowań na cukrzycę. Najczęściej  jednak dotyczy właśnie dzieci i  młodzieży oraz  osób przed 30. rokiem życia (w 85–90%) . Początek choroby ma najczęściej miejsce między 12–15. rokiem życia.

6. Oznaczenie poziomu IgE- alergie- Choroby alergiczne występują u 10-25% populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych, ryzyko ich wystąpienia u dzieci jest częstsze gdy ich rodzice są alergikami. Alergie wywołują substancje wziewne (np. pyłki roślin), pokarmowe (białko zwierzęce), jad owadów, sierść zwierząt. Żeby sprawdzić reakcje alergiczną należy wykonać oznakowanie przeciwciał IgE, których poziom wzrasta m.in. w alergiach i chorobach pasożytniczych.

7. TSH czyli sprawdzamy tarczycę- Pierwsze badanie funkcji tarczycy ma miejsce wkrótce po urodzeniu, wykonuje się wówczas tak zwane testy przesiewowe, obowiązkowe u wszystkich noworodków, można wykryć wrodzony brak tarczycy. Kolejne obligatoryjne badanie, zalecane przez Ministerstwo Zdrowia powinno się wykonać dziecku 10-letniemu. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może mieć wiele skutków ubocznych tj.  zahamowanie wzrastania, opóźnienie dojrzewania kośćca, opóźnione dojrzewanie płciowe, brak koncentracji, przyrastanie wagi pomimo zmniejszonego łaknienia, a nawet opóźniać umysłowy rozwój dziecka.

8. Poziom witaminy D-  Do prawidłowej mineralizacji i wzrostu kości niezbędny jest wapń i witamina D3. Niestety jej niedobory, głównie w okresie jesiennym i zimą są powszechne. Wpływ na to ma zanieczyszczenie środowiska, stosowanie filtrów UV, krótki czas przebywania na świeżym powietrzu. Jej prawidłowy poziom wspiera układ kostny, hormonalny, pokarmowy, mięśniowy, przekłada się w przypadku dzieci na właściwy rozwój intelektualno-fizjologiczny.

9. P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w kl. IgA met. ELISA-  Celiakia – problem dotykający 1 na 215 dzieci- U niemowląt pierwsze objawy pojawiają się po 4-6 tygodniach od wprowadzenia do diety produktów mącznych i są charakterystyczne dla celiakii. Gluten w przewodzie pokarmowym zdrowego dziecka nie czyni żadnych spustoszeń, natomiast u kogoś dotkniętego wrodzoną wadą nietolerancji niszczy kosmki wyściełające jelito cienkie, doprowadzając do kompletnego ich zaniku. Dziecko wtedy nie rośnie, ma wzdęty brzuch, niską wagę, zaburzenia wzrostu oraz nawracające infekcje. W Polsce aż 1 na 215 dzieci w wieku szkolnym choruje na celiakię, nie jest to jednak jedynie choroba wieku dziecięcego. Obecnie najczęściej rozpoznaje się to schorzenie u osób dorosłych. W takich przypadkach postawienie diagnozy ma zazwyczaj miejsce dopiero po ok. 10 latach od wystąpienia pierwszych symptomów, ponieważ u młodzieży i dorosłych celiakia ma często nietypowe objawy, choć częste grypy żołądkowe, niestrawność, bóle brzucha powinny wzmagać czujność rodziców. Dlatego też w pamiecie badań dla dzieci znalazło się badanie  P/c. p .transglutaminaza tkankowa (anty-tTG) w klasie IgA, które jest skutecznym skriningiem dotyczącym celiakii.

W odpowiedzi na potrzeby badań małych dzieci, Laboratorium Diagnostyka rozpoczęła kampanię „Jestem kobietą i dbam”, mającą na celu m. in. promocję profilaktyki badań u dzieci!

Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów) dostępnych również bez skierowania od lekarza. Sieć posiada ponad 400 placówek w całej Polsce.

Oferują pakiet badań dla dzieci do 16 roku życia o 65% taniej! www.kobieta.diagnostyka.pl 
pakiet badań

Pakiet umożliwia ocenę ogólnego stanu zdrowia dziecka, wykrycie  stanów zapalnych, chorób pasożytniczych i prawdopodobieństwa chorób alergicznych, deficytu witaminy D i nietolerancji pokarmowej.

Można zrezygnować z kupienia kolejnej zabawki dziecku- ale nie można ignorować profilaktyki!
Żeby skorzystać z bonu, należy wejść w ten link: www.kobieta.diagnostyka.pl , wypełnić formularz i czekać na bon. Do wygrania również cenne nagrody, m. in wakacje marzeń, pobyt w SPA, tablety oraz vouchery na pobranie komórek macierzystych! 

Ja was zachęcam do badania dzieci ale można też skorzystać z bonu  dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę w równie dobrej cenie!!!

ulotka 1

ulotka 2

1 komentarz
  1. Bartłomiej Panek

    Trochę dużo tego ;-) ale jedno jest pewne – lepiej zapobiegać niż leczyć…. A i jeszcze jedno, dzieci dziećmi, a kto ostatnio z Was, drodzy rodzice, sobie taki zestaw badań zafundował? Tylko mi nie mówcie, że nie trzeba, albo że „drogie” – trzeba i nie, nie jest drogie. Będę to powtarzał, niczym zdarta płyta – dzieci uczą się przede wszystkim na naszym przykładzie! My będziemy się badać profilaktycznie, to dzieci, gdy dorosną również.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *