POST Z KATEGORII:

Zguba zębiełków

Zguba zębiełków

Wiem, że są tu fani komiksów. Kiedyś wydawało mi się, że na rynku wydawniczym nie ma ich zbyt wiele. A na pewno ciężko jest znaleźć jakiś komiks, który spełniałby moje standardy pedagogiczne. Okazuje się jednak, że znalezienie takiej pozycji nie jest wcale trudne. Wystarczy sięgnąć po książkę Tomasza Samojlika- „Zguba zębiełków„.
Jest to czwarta część Sagi o Ryjówce, która przedstawia świat najmniejszych ssaków w Polsce. Przed wami historia z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków. Wiedzieliście w ogóle, że są takie stworzonka? Ja też nie. Nawet zajrzałam do wujka Google, żeby poszerzyć swoją wiedzę i przy okazji móc powiedzieć coś więcej o tych bohaterach moim dzieciom. 

Nie czytaliśmy poprzednich części tej Sagi ale w niczym to nie przeszkadza. Na pewno warto poznać całość, jeśli lubicie komiksy i polubicie Dobrzyka i jego przyjaciół, ale my zaczęliśmy od czwartej części i w żaden sposób nie zmniejszyło to przyjemności czytania.

„Zguba zębiełków” to opowieść o niebezpiecznym życiu mieszkańców puszczy. Bycie maleńkim ssakiem nie jest wcale takie fantastyczne. Z każdej strony czyhają na nie jakieś niebezpieczeństwa, a o swój los trzeba zadbać samodzielnie i to z wyprzedzeniem. Zwłaszcza, że Dobrzyk nie jest zwykłą Ryjówką. Jest Ryjówką Przeznaczenia. Jednak mimo tego przydomka, nie czuje się wybrańcem, nie czuje się nikim niezwykłym. Można powiedzieć, że ta funkcja mu nawet trochę ciąży. Pewnie dlatego, że bardzo często wpada w kłopoty, z których trudno mu samemu wyjść.

Jest jesień. A to czas wielkich przygotowań do zimy. Dla zwierząt to intensywny okres ciężkiej pracy, szukania schronienia i pożywienia. Nawet ludzie zaczynają się przygotowywać. Dobrzyk też postanawia wziąć się do roboty, ale jak to zwykle u niego bywa, nie obejdzie się bez kłopotów.
„Zguba zębiełków” bardzo dobrze przedstawia skomplikowane relacje międzyludzkie. Na przykładzie zwierząt możemy zobaczyć na czym polega przyjaźń, wsparcie, zawiść, współpraca. Ale przede wszystkim to całkiem niezła lekcja ekologii i praw natury. Poznajemy ciekawostki z życia zwierząt, poszerzamy wiedzę o środowisku życia ryjówek, dowiadujemy się co muszą zrobić, żeby przetrwać zimę i jak dużym zagrożeniem dla nich jest człowiek. Przygody życia Dobrzyka i jego przyjaciół pokazują jak ważna jest współpraca człowieka ze zwierzętami i przyrodą. Jak ważne jest, by człowiek nie przeszkadzał zwierzętom, które przygotowują się do zimy. I by nie niszczył tego, co może im uratować zimą życie.

Ekologia, dbanie o środowisko i rozsądne dobieranie opału na zimę to obecnie bardzo aktualne tematy. Autor wykorzystał „Zgubę zębiełków” do przekazania czytelnikowi, że palenie śmieciami w piecach zabija równowagę w przyrodzie, wpływa negatywnie na zwierzęta i na człowieka. Fajnie, że takie tematy są wplatane w książki dla dzieci, bo świadomość społeczną najlepiej kształtować od najmłodszych lat.

Warto też wspomnieć, że Tomasz Samojlik jest biologiem. Jego zawód jest jego pasją, co ma swoje przełożenie w książkach. Komiksy mają więc dużą wartość edukacyjną, a do tego są ładne, ciekawie ilustrowane i napisane językiem odpowiednim dla dzieciaków.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *