POST Z KATEGORII:

Zostań jeśli kochasz. Wróć jeśli pamiętasz

Zostań jeśli kochasz. Wróć jeśli pamiętasz

Gayle Forman jest autorką szczególną. Jej książki cechuje głębokie spojrzenie na emocje, ale jednocześnie płynie z nich spokój. Nawet jak wydarzenia są mało spokojne, to sposób ich opisywania, bohaterowie… to składa się na całość takiego spokoju przekazu. Książki, które dzisiaj wam przedstawiam nie są nowością czytelniczą. Pojawiły się na rynku już dawno temu. Później na ich podstawie powstał film. Teraz mamy jednak reaktywacje wydania i nową okładkę, plus bonus dla czytelników- nie publikowany wcześniej prequelem.

Kto jeszcze jej nie czytał, ten powinien szybko nadrobić. Lektura ta została przetłumaczona na czterdzieści języków, a film osiągnął spory sukces. Chociaż ta propozycja jest połączeniem książki dla młodzieży z książką dla kobiet, to zdecydowanie zasługuje ona na waszą uwagę.

Zostań jeśli kochasz” wciąga od pierwszej strony. Poruszającą historię siedemnastoletniej Mii zaczynamy od poznania aktualnej sytuacji Mii, która ma bardzo przyjemne życie- kochających rodziców, brata i talent. Dziewczyna gra na wiolonczeli, spełnia się, jest radosna i szczęśliwa. Ma również chłopaka Adama, który także jest muzykiem. Zajmuje się on trochę innym stylem muzyki- gra w rockowej kapeli. Wszystko w życiu Mii układa się dobrze, do dnia, w którym wydarza się wypadek samochodowy. Tego dnia ginie jej brat i rodzice, a Mia trafia na długi czas do szpitala. Jej stan jest ciężki, lekarze walczą o jej życie. Ona sama natomiast patrzy na to z boku. Jej dusza opuściła ciało, dzięki czemu dziewczyna może być świadkiem tego, co wydarza się wokół niej. Wszystko widzi i słyszy, wie, że jeśli podejmie walkę to przeżyje, ale nie jest pewna czy chce żyć, czy woli odejść razem z resztą rodziny. W tym czasie wspomina swoje dotychczasowe życie i robi w nim „rachunek sumienia”. Ojjj, łatwo się wzruszyć czytając.

Jednak skoro wiemy, że jest druga część tej książki, to domyślamy się, że Mia jednak wybierze życie i miłość do muzyki. Z tym, że w drugiej części już nic nie będzie takie jak dawniej.

Tym razem fabuła opowiadana jest z perspektywy Adama. Poznajemy więc jego życie po wydarzeniach z pierwszej części powieści. Jego zespół jest u szczytu kariery, jednak dręczony przeszłością i niespełnioną miłością Adam, nie potrafi cieszyć się tym, co daje mu los. Cały czas jego serce jest przy Mii, która niestety nie zdecydowała się być blisko niego. Żyją po dwóch stronach Ameryki, on robi karierę rockmana, ona jest wiolonczelistką. Mimo, że minęły już trzy lata, ich historia nadal nie jest w pełni zakończona. Pewnego dnia bowiem ich drogi znowu się przecinają. Nie powiem wam co zrobią z tą szansą i czy w ogóle cokolwiek z nią zrobię. Ale powiem, że będzie co czytać.

„Wróć jeśli pamiętasz” jest zdecydowanie lżejszą książką, jeśli chodzi o ilość trudnych emocji i smutnych wydarzeń. Nie brakuje w niej wspomnień i trudnych chwil, które ukazuje nam Adam. Ale jej głównym celem jest pokazanie drogi dojścia do siebie po trudnych wydarzeniach. Poza tym poznajemy mroczną stronę popularności i „bajecznego” życia muzyka. Ma się tutaj co dziać. Na pewno podczas czytania nie będziecie się nudzić.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *