POST Z KATEGORII:

Zostań kobietą sukcesu! Szkolenie z marką KEMON

Zostań kobietą sukcesu! Szkolenie z marką KEMON

Byliście kiedyś na profesjonalnym pokazie trendów w stylizacji włosów? Albo w ogóle na jakimś wydarzeniu tego typu? Nie martwcie się. Ja do tej pory też nie byłam. Jednak na wszystko w życiu przychodzi czas. I tak jak często jestem wdzięczna, że blogowanie daje mi sporo możliwości doświadczania nowych, ekscytujących rzeczy. Tak jestem niezwykle wdzięczna za ludzi, których zsyła mi los i dzięki którym moje życie nabiera różnych barw.

Tym razem do współpracy zaprosiła mnie moja osobista fryzjerka i stylistka. Osoba niezwykle utalentowana, która swój zawód traktuje niezwykle profesjonalnie. Obserwując jej pracę, wiem, że fryzjerstwo to jej pasja, prawdziwa miłość i coś co daje poczucie bycia na właściwym miejscu. Znam wielu fryzjerów, bywałam w salonach fryzjerskich w różnych miejscach w naszym kraju. Mogę więc stwierdzić, że niektórzy pracują, bo muszą albo nie mieli innego pomysłu na siebie. A inni pracują, bo to kochają i traktują swoją pracę z niezwykłym szacunkiem. I tak właśnie wygląda praca w Salon Wiki. Urszula Rudzka. Hairdesing. 

Zresztą to wszystko co widzicie na mojej głowie od trzech lat, to dzieło tej pani. Nie zawsze się zgadzamy. W zasadzie najczęściej się nie zgadzamy. Ale jakoś udaje się nam odnaleźć kompromis, w którym moja wizja jest mniej więcej zachowana a ona ma poczucie wykonania dobrej roboty. Bo moi Drodzy, najważniejsza lekcja dnia- dobry fryzjer to nie ten, który wam zrobi na głowie co sobie wymyślicie, niezależnie od konsekwencji, waszego wyglądu, kondycji włosa. Dobry fryzjer jest jak architekt, który zanim stworzy projekt i pokaże finalny efekt, najpierw opracowuje sobie plan.

KAŻDA KOBIETA POTRZEBUJE CZUĆ SIĘ PIĘKNA

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w wielkim mieście, czy w zapadłej wsi. Niezależnie od tego, czy chodzisz do fryzjera do słynnego salonu, czy małego punktu, powinnaś czuć się bezpiecznie i pewnie. Każda kobieta potrzebuje co jakiś czas zrobić coś tylko dla siebie. Zostawić za drzwiami domu swoją rodzinę, marudzące dzieci, denerwującego męża, piętrzące się gary i cieknący kran. Każda kobieta zasługuje na to, żeby móc zniknąć czasami nawet na kilka godzin i oddać się w ręce kogoś, kto poprawi jej samopoczucie, wygląd i poziom zadowolenia z siebie. Każda kobieta zasługuje na to, żeby trafić na profesjonalnego fryzjera. Tylko jak go znaleźć? Najłatwiej byłoby powiedzieć- metodą prób i błędów. Ale chodzi o nasz wygląd. Błędy mogą kosztować wiele łez a nawet depresję. Dlatego jako totalny laik w temacie fryzjerstwa spędziłam cały dzień na szkoleniu dla profesjonalistów i wyciągałam wnioski, które pomogą każdej z nas.


ZOSTAŃ KOBIETĄ SUKCESU- KROK PO KROKU

To, co było dla mnie najważniejsze, zaobserwowałam na warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Kawuloka, Arkadiusza Bara i Kamila Skrzypka. To czołowo styliści marki KEMON. Każdy z nich na swojej modelce tworzył fryzurę, która miała być zgodna z hasłem „kobieta sukcesu”. Dla profesjonalisty zapewne ważny był efekt końcowy. Dla mnie najciekawsze było to, co dla większości na tej sali było oczywiste. Proces. Planowanie, tworzenie, przewidywanie i oczekiwanie. Jestem pewna, że praktycznie każda z nas myśli, że skrócenie włosów to po prostu ich ucięcie. Zmoczyć, obciąć, wysuszyć. No to was rozczaruję, bo to, co powstaje z naszych włosów, wynika z absolutnego planu obejmującego każdy centymetr naszej głowy. Podpytywałam Ulę w trakcie szkolenia o nazewnictwo. Wydzielanie pasm wertykalne, diagonalne, horyzontalne daje przy strzyżeniu różny efekt. Praca po kole, linie miękkie, linie geometryczne, napięcia, naprężenia pasm. To wszystko jest codziennością pracy zaawansowanego fryzjera. Jeśli chcesz wiedzieć czy twój fryzjer jest w stanie przewidzieć jak się będą układały twoje włosy. I czy w ogóle bierze pod uwagę to zagadnienie planując efekt końcowy swojej pracy, zadawaj mu pytania. Po jego odpowiedziach powinnaś już wiedzieć czy masz do czynienia  z osobą, która wie o czym mówi.  

Strzyżenie śmiało można porównać do pracy architekta. Szalony wizjoner albo artysta kierujący się jedynie intuicją to gwarancja szoku. Naszego szoku. Często myślimy, że dobry fryzjer to ten, który ma dobrą rękę. Dobry fryzjer to ten, który ma wiedzę. Podziały, gradacje, kąty, stopnie to terminologia znana dobremu fryzjerowi. Wystarczy się rozejrzeć. Każdy z nas ma inną głowę, inny kształt, inny owal twarzy, każdy z nas ma inne włosy. Nie można się wyuczyć ciąć według jednego schematu i przenosić to na każdego klienta. Dobra ręka fryzjera to wyedukowana ręka. Dlatego zanim oddasz się w ręce jakiegoś specjalisty, sprawdź czy on się szkoli. Po prostu.

Jak jeden ze szkoleniowców zaczął mówić o ułożeniu rąk, ramienia, palców iiii… stóp to pomyślałam, że przesadza. Coś jak rama w tańcu. Odpowiednie ułożenie względem klienta na fotelu. Ale gdy zaczął tłumaczyć dlaczego to jest ważne, pokazał jak zmienia się praca na włosach, gdy stoi niedbale a ręka fryzjera „zwisa”, to mnie przekonał. Czyli każdy detal ma znaczenie. Każdy!

Jako typowa kobieta i fanka swoich włosów z niezwykłą przyjemnością słuchałam o suszeniu włosów. Wiecie, że dzięki odpowiedniemu suszeniu nadajemy naszym włosom kształt? Dlatego właśnie od fryzjera wychodzimy z fajnie wymodelowanymi włosami, a w domu po wysuszeniu mamy je oklapnięte albo dziko sterczące. Nie chciałabym niczego pomieszać, bo pan opowiadał o różnych sposobach, w zależności od oczekiwanego efektu ale jeśli chodzi o to, co ja lubię na swoich włosach- czyli look „out of bed”, to najpierw suszymy u nasady a później reszta. Suszymy z każdej strony, powoli, każdy włos zruszamy- przód, tył, prawa, lewa. Jak obserwowałam jego pracę nad modelką, miałam wrażenie, że tańczy z jej włosami. Każdy precyzyjny, przemyślany ruch, zbliżał nas do efektu końcowego. Okazało się, że takie lekkie „ogłupianie ” włosa dało efekt świeżej fryzury. Bez zagnieceń i kołtunów. Mimo, że włosy były zaczesywane i przerzucane w każdą stronę. Nie bez znaczenia pozostawał taki banał jak dobrze dobrana szczotka- w  zależności od tego, co miało powstać na głowie, sięgamy po szczotkę płaską lub okrągłą.

Moje włosy są dla mnie niesamowicie ważne. Odkąd porzuciłam okres buntu i przestałam poprzez ostre, asymetryczne i nowoczesne cięcia manifestować swoje zbuntowane podejście do świata, zmieniło się również moje podejście do włosów. Długie włosy mają swoją magię ale też wymagają większej uwagi. Dlatego nagle poza zwykłym umyciem i suszeniem, zainteresowałam się pielęgnacją, profesjonalnymi kosmetykami do włosów i pomysłami na fryzury. Nigdy nie przywiązywałam wagi do tego jak szybko i efektownie upiąć włosy, żeby wyglądały lekko i niebanalnie. Nie miałam problemu z fryzurą wieczorową, bo na półdługich, wygolonych z jednej strony włosach nie było takiej potrzeby. Ostatnio jednak obserwuję na instagramie różne profile z fryzurami albo oglądam filmiki na YouTubie szukając inspiracji. 

Osobiście preferuję romantyczne upięcia albo nowoczesny koczki na czubku głowy. Mogłam więc zobaczyć na żywo jak takie uczesania powstają. Koczki chyba nawet dam radę sobie sama zrobić.

Ostatni punkt programu- strzyżenie brody. Nie mam brody ale mam męża, który co jakiś czas wpada na pomysł, by swoją zapuścić. Nawet kupił sobie profesjonalną brzytwę. Wysłuchałam więc specjalnie dla niego tego szkolenia, wysyłając mu co chwilę jakieś uwagi. Ale wniosek mam jeden- jeśli wasz mężczyzna chce mieć piękną, zadbaną i dodającą urody brodę- wyślij go do profesjonalisty. Wydawało mi się, że to będzie wręcz oczywiste wydarzenie- pianka, maszynka, gotowe. Ale nieeee… gorące ręczniki, miseczka z ciepłą wodą, miseczka z zimną wodą, odpowiednie kąty cięcia, dobrze dobrane narzędzia. Bardzo cenna wiedza.

Także Drogie Panie (i Panowie), każda kobieta powinna móc pochwalić się swoimi włosami. Zdrowymi, lśniącymi, zadbanymi, dobrze ściętymi i ładnie pofarbowanymi. Tego dokona jedynie profesjonalny fryzjer. Pamiętajcie, że nawet najpiękniej ścięte włosy nie będą ładnie wyglądały, gdy fryzjerowi nie wyjdzie kolor albo niechcący nam spali włosy. Nawet najpiękniejszy kolor nie będzie robił dobrego wrażenia, gdy do niego nie zostanie dobrane odpowiednie strzyżenie. A przede wszystkim żadna najmodniejsza fryzura nie będzie piękna, gdy nasze włosy będą zniszczone. Dobry fryzjer potrafi zadbać o włosy kompleksowo. Zrobi ci diagnozę, doradzi, odpowie na pytania o pielęgnację i nie pozwoli być zniszczyła sobie włosy wizją totalnej metamorfozy. Dlatego zanim oddasz komuś swoją głowę zainteresuj się tym jakich używa kosmetyków, jaką ma wiedzę, czy bierze udział w profesjonalnych szkoleniach i czy ma pojęcia o zawodzie, jaki wykonuje. Nie zaszkodzi posłuchać opinii lokalnych klientów a najlepiej przyjrzeć się ich włosom.

A na koniec coś co skradło moje serce. Marka KEMON dla WOŚP. Salony fryzjerskie KEMON grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, w dniu Finału, fryzjerzy będą strzyc, farbować i czesać na rzecz WOŚP. Wspaniała wiadomość! Także drogi KEMON, widzimy się na Finale.

Bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu i poznanie wielu fantastycznych ludzi. Uwielbiam ludzi, którzy kierują się sercem i pasją w swojej pracy. I którzy wierzą w sens tego, co robią. Fryzjer to zawód, w którym sukces można odnieść tylko wtedy, gdy wykonuje się go z oddaniem i prawdziwym zaangażowaniem. To fach wymagający empatii, wyczucia, odrobiny wiedzy psychologicznej. Niejednokrotnie to balansowanie na granicy bycia mentorem, terapeutą, wolnym słuchaczem i pocieszaczem. Często kobiety przychodzą nie tylko po nową fryzurę, ale również po dobre słowo, serdeczny uśmiech, odrobinę nadziei, że od zmiany w wyglądzie zmieni się również coś więcej. Czasami mają okazję by się wygadać, usłyszeć coś co podniesie je na duchu. Często od zmiany na głowie, zmienia się to, co w głowie. Dlatego istotne jest, by zmiany na głowie były wykonane profesjonalnie i doprowadziły klienta do łez radości, a nie rozpaczy.

Podsumowując, w głowie kołacze mi się jedna myśl. Kliencie- tak długo szukaj swojego fryzjera, aż znajdziesz idealnego dla siebie. Bo każda kobieta zasługuje na to, by wyglądać i być kobietą sukcesu.

6 komentarzy
 1. Dorotka

  Ja mam w domu fryzjera,więc to jakis plus.

  Odpowiedz
  • Marta Skrzypiec

   Bardzo duży! Ja na przykład sama sobie nawet warkocza nie umiem zapleść. Przydałby mi się taki fryzjer pod ręką :)

   Odpowiedz
 2. Agata

  Niewatpliwie to co mocno rozni wszystkich ludzi, to koncepcja i pomysł na siebie samego. Zarowno na zycie prywatne, zawodowe i tez to co mamy na glowie czy nosimy na sobie.
  Ja mam przyjemnosc byc blisko Uli od zawsze, jest moją kochaną siostrą i znającą swoje potrzeby kobietą. Dlatego ufam jej nie tylko gdy planuje fryzurę na mojej głowie ale rownież gdy chodzi o życie. Nigdy nie siedzi z zalozonymi rękoma, ciągle ulepsza – nawet gdy cos jest dobr e, Ula robi z tego LEPSZE.
  Ja sama jestem reformatorem swojego zycia i choc moje pomysly nie sa zgodne z koncepcja innych ludzi to zawsze podyktowane sa zmiana na lepsze.
  Gdy czytam twojego bloga Marto to jedno mi się stwierdzenie na usta cisnie:
  Kazdy ma prawo a nawet obowiazek byc soba, bed zadnych ograniczen. Tak jak Ty, Ula-nasza osobista stylistka i fryzjerka i tak jak reszta ludzi.

  Odpowiedz
 3. Agea

  oj tak…chciałabym spotkać takiego fryzjera:)

  Odpowiedz
  • Marta Skrzypiec

   Zapraszamy w nasze lubuskie strony… :)

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *