POST Z KATEGORII:

Przepis na inteligentne dziecko!

Przepis na inteligentne dziecko!

Mając dzieci, którym się buzia właściwie nie zamyka a ich ciekawość świata jest tak ogromna, że potrafią każdego zagiąć swoimi pytaniami, trzeba starać się bardziej. Wtedy nie wystarczy dać kartki, kredki i powiedzieć ‚zajmijcie się sobą’. Takie dzieci jak moje potrzebują ciągle nowych wrażeń, nowych wyzwań i podnoszenia poprzeczki. Dlatego też regularnie szukam dla nich nowych zabaw, które sprostają ich oczekiwaniom i pozwolą wzbogacić ich wiedzę i umiejętności. Chłopcy bardzo lubią łamigłówki. Uwielbiają wszelkiego rodzaju labirynty, zagadki, szukanie różnic i odnajdywanie drogi do celu. Niestety jak na inteligentne dzieci przystało, szybko je rozpracowują i trzeba szukać nowych.


Kapitalne zagadki i Kapitalne łamigłówki to nasz najnowszy nabytek. Pomogły nam przetrwać czas przymusowego leżenia w łóżku podczas choroby. A teraz regularnie wykorzystujemy je by trochę rozgrzać mózg i ostudzić ciała małych szaleńców. 

Kapitalne zagadki to idealna propozycja dla wszystkich bystrzaków. 100 kart jest pełnych bardziej lub mniej skomplikowanych zadań. Dziecko musi np. znaleźć różnicę miedzy obrazkami, odkryć które zwierzątko jest takie samo, poszukać co nie pasuje. Jednym słowem spostrzegawczość i logika w najwyższym stopniu gotowości.


Niewątpliwym plusem jest rozmiar tych zagadek. Zmieszczą się do twojej torebki, małego plecaczka a nawet do większej kieszeni. Cenne zwłaszcza w podróży albo kolejce u lekarza. Strony są spięte plastikową sprężynką, co ułatwia dziecku przekładanie kartek i daje pewność, że nie rozsypie ci się gdzieś po drodze. 

Kapitalne łamigłówki to również zbiór ponad 100 kart spiętych plastikową sprężynką. Różni je natomiast rodzaj zadań. Tutaj skupiamy się na rozwiązywaniu szyfrów i pokonywaniu labiryntów. Świetne dla każdego małego, dociekliwego detektywa.

Ciekawą propozycją zadań jest układanie obrazków we właściwej kolejności. Daje wam to dobrą podstawę do rozszerzenia tego zadania o opowiadanie historii, zadawanie pytań i ćwiczenie właściwego budowania zdań. Poza spostrzegawczością, trenujemy również funkcje językowe i wzbogacamy słownictwo. 

Wielu dzieciaków ma problemy z zadaniami z kodem. A to nic innego jak czysta matematyka. Powtarzalny rytm, odzwierciedlanie znaków to jedno z lepszych zadań na rytmy i rymy matematyczne. Zastanawiacie się po co nam one? Zauważanie i kontynuowanie sekwencji rytmicznych (tutaj kodu) jest podstawą do uczenia liczenia i orientacji w czasie. Warto więc bawić się z naszymi dziećmi w rytmy. Układajcie- klocek zielony, klocek czerwony, klocek niebieski… Rysujcie- koło, kwadrat, koło, kwadrat… Albo rozwiązujcie łamigłówki tego typu. Być może ciężko to sobie wyobrazić ale to ćwiczenie przygotowuje np. do rozwiązywania zadań z treścią.

Kapitalne zagadki i łamigłówki mają mnóstwo zalet- zajmują nasze dzieci, pozwalają przetrwać przedłużające się chwile w aucie albo kolejce, mogą służyć do zabaw w łóżku albo po prostu umilać nam czas w niedzielne popołudnie. Na pewno warto zwrócić uwagę na ich walor edukacyjny. Ale również estetyczny- są porządnie wykonane, ładnie ilustrowane. No i można dopasować ich trudność do wieku naszych dzieci. Przedział wiekowy waha się od 4- 8 lat. Tak więc dla każdego coś dobrego i wartościowego.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *