POST Z KATEGORII:

Rywalizacja totalna

Rywalizacja totalna

Niektórzy mężczyźni interesują się piłką nożną, inni boksem a jeszcze inni wyścigami samochodowymi. Albo motocyklowymi. Jednak nie mam wątpliwości, że każdy facet wie kim jest Michael Schumacher i Formuła 1. W naszym domu akurat panuje istne szaleństwo MotoGP, oglądamy każdy wyścig i znamy zawodników. Tak, ja też… Przy trójce moto maniaków trzeba się jakoś wtopić w tłum, żeby za bardzo nie odstawać. Także my oglądamy raczej wyścigi motocyklowe ale piękne i szybkie maszyny F1 nie są nam obce.

Dlatego gdy zobaczyłam, że na polskim rynku pojawiła się książka o Formule 1 i strategii z nią związanej, pomyślałam, że to będzie dobry prezent dla Mężowskiego. Natomiast mnie książka „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1″ zainteresowała dlatego, że chciałam się dowiedzieć co dzieje się za kulisami wyścigów. Wiadomo, że zespoły ze sobą rywalizują, szukają jak najlepszych rozwiązań i z sezonu na sezon sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe. Zawodnik jest jakby narzędziem w rękach specjalistów, którzy robią co mogą, żeby wyprzedzić rywali. To zagłębie strategii i sposobów na to jak cały czas starać się osiągać więcej. Za każdym razem kiedy oglądamy wyścigi, mnie interesują zajawki z teamu, to co pokazują na tablicach, jak się zawodnicy zachowują gdy widzimy ich już po, jak zachowują się wtedy ich współpracownicy. Są takie sytuacje gdy coś wydarzy się na torze, zawodnik drugiego zepchnie, zaszkodzi mu,  a później idzie przeprosić swojego rywala i team tego rywala nie wpuszcza go. Albo zawodnik świetnie jedzie a zawodzi jego maszyna. To są niesamowite emocje. Przyjrzyjcie się grze ciał zawodników i jego ludzi a naprawdę wiele można z tego wywnioskować.

Ale do rzeczy. Adam Parr namówił Rossa Brawna do współpracy nad książką poświęconą strategii w Formule 1. Musicie wiedzieć, że Ross Brawn jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych postaci w Formule 1 w ostatnich 30 latach. Jego wieloletnie doświadczenie, niesamowity zmysł strategiczny i pasja do tego, co robi jest czymś co pomogło mu osiągnąć ogromny sukces. Przyczynił się on w tym czasie do 20. mistrzowskich tytułów z kilkoma zespołami. Brawn pracował w zespołach Williams, Arrows, Benetton, Ferrari, Honda, Brawn GP oraz Mercedes. Obecnie jest jednym z szefów Formuły 1. Adam Parr natomiast był szefem zespołu Williams, ale zrezygnował z tego stanowiska po konflikcie z Berniem Ecclestonem.

Obaj panowie rozmawiają o swojej pracy, jednak książka przede wszystkim skupia się na strategii w Formule 1. Ponieważ strategia dotyczy wielu dziedzin życia znajdziemy również nawiązania do strategii wykorzystywanej w polityce podczas wojen i bitew, historii świata oraz porównań i odniesień do książki „Sztuka Wojny” Sun Zi. Oczywiście nie są to nudne fakty, tylko pokazanie mechanizmów i odniesienie ich do przykładów wydarzeń z Formuły 1. Dowiadujemy się też o karierze obu panów i ich osiągnięciach. Dzięki historii zawodowej Rossa Brawna i omawianiu kolejnych etapów jego kariery możemy zobaczyć jak ewaluowała sama Formuła 1. Jak wiele rzeczy się zmieniło na przestrzeni lat i jak ważne jest, by w każdym zawodzie trzymać się określonych założeń i strategii.

Nie będę wam omawiała wnikliwie tego, czego się dowiedziałam z tej książki, bo sami powinniście to przeczytać. Najważniejsze jednak jest to, że książka „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” nie jest celowana jedynie dla fanów Formuły 1. Owszem, dużo jest w niej informacji o samej F1 więc kibice będą mieli co czytać. Dużo jest również informacji z życia Rossa Brawna. Jednak ja nie jestem miłośnikiem F1 a książka dała mi dużo wiedzy na temat strategii i skutecznych metod prowadzenia biznesu. Można się dowiedzieć jak postępować w krytycznych sytuacjach, kiedy i jak najlepiej reagować, czy warto stawiać wszystko na jedną kartę i jak być konsekwentnym w swoich wyborach.

Fajne jest to, że Brawn opowiada historie np. o Schumacherze, które wydaje się, że niekoniecznie powinno się o nich mówić na głos. Bez wahania opisuje jak balansowali na krawędzi przepisów, jak wprowadzali eksperymentalne technologie. To ciekawi i sprawia, że książkę czyta się z prawdziwym zainteresowaniem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *