POST Z KATEGORII:

Tik tak Bum Junior

Tik tak Bum Junior

Gry planszowe to jeden z lepszych wyborów jakich możesz dokonać, kupując coś dla swojego dziecka. Rozwijają, są świetną rozrywką dla całej rodziny, integrują i uczą współpracy, przegrywania, wygrywania i wzajemnego szacunku do graczy.
Ostatnio do naszej kolekcji dołączyła gra Tik Tak Bum Junior, od wydawnictwa Piatnik. Jest to prosta gra, która składa się tylko z kart z obrazkami i bomby. I o tę bombę właśnie chodzi, bo to dzięki niej zwykła z pozoru gra, nabiera bardziej rozrywkowego charakteru.
Żeby rozpocząć zabawę należy potasować wszystkie karty i ułożyć je obrazkami do dołu. Na kartach znajdziemy scenki z różnych miejsc- z cukierni, plaży, biblioteki, muzeum, na balkonie. Jest też wnętrze bagażnika, poczekalnia, na księżycu, u weterynarza, w szatni, w kuchni. Gra zawiera 110 kart więc naprawdę ciężko znaleźć sytuację/miejsce z życia, którego na tej karcie nie znajdziecie. Każda karta jest oczywiście podpisana np. „na rybach”, „w walizce” więc nie ma wątpliwości czego dotyczy. Teraz jeszcze tylko wkładamy baterię do bomby (nie ma jej w zestawie) i zaczynamy grę!

Zasady są bardzo proste. Uruchamiamy bombę i odkrywamy jedną kartę. Gracz, który trzyma bombę w ręce, musi wymyślić i dość szybko wymienić nazwę jednej rzeczy, która pasuje do scenki z wybranej karty. Jeśli słowo pasuje (np. plaża- piasek, muszelki), to gracz przekazuje bombę kolejnej osobie i ona ma to samo zadanie. Gracz, u którego bomba przestanie tykać i wybuchnie, zatrzymuje odkrytą kartę i zaczyna od nowa kolejną rundę.
Gra się kończy, gdy jeden z graczy zbierze 5 kart. Wtedy taka osoba „przegrywa”, a wygrywa ten, który nie zebrał żadnej karty albo ma ich najmniej.

Tik tak Bum Junior dostarcza wrażeń, bo nigdy nie wiadomo kiedy i u kogo w ręce wybuchnie bomba. Posiada ona mechanizm, dzięki któremu wybucha po losowym czasie od 10-60 sekund. Dzięki temu gra trzyma w napięciu a gracze starają się jak najszybciej wypowiadać swoje hasła, by oddać bombę kolejnej osobie.

Oczywiście możliwe są różne warianty tej gry. Można ją prowadzić w języku angielskim i szkolić się ze słówek. Można też ustalić, że wymienia się na przykład tylko czasowniki (np. plaża- odpoczynek) albo przymiotniki (np. plaża- piaszczysta). Można też utrudnić grę i ustalić, że hasła wypowiada się alfabetycznie.
Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu gra mimo tego, że jest prosta, pozwala na kreatywność i dostosowanie do potrzeb każdej rodziny.

My wam ją polecamy, bo uwielbiamy wszelkie gry, które pozwalają na swobodną i dobrą zabawę, i takie, które dostarczają nam dużo śmiechu. Szczerze mówiąc, wcale nie musicie trzymać się ściśle zasad, by się dobrze bawić. Warto podkreślić, że Tik tak Bum Junior ma również walory edukacyjne- gry słowne pozwalają na poszerzanie zasobu słów, wzbogacają język dziecka, stymulują rozwój mowy. Ponieważ o tym czy ktoś wygra czy przegra bardziej decyduje los niż faktycznie umiejętności, gra ta uczy dystansu do siebie i śmiania się z samego siebie.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *