Wszystkie twoje marzenia- Agata Czykierda-Grabowska


Pamiętacie moją recenzję książki Jak powietrze? Kto nie pamięta to sobie przypomni, bo właśnie skończyłam czytać kolejną książkę Agaty Czykierdy- Grabowskiej i czym prędzej śpieszę wam donieść, że powinniście dobrze zapamiętać nazwisko tej autorki. Zapewne jeszcze nie raz o niej usłyszycie! Jeśli szukacie polskiego odpowiednika gatunku New Adult to “Wszystkie twoje marzenia” jest dokładnie tym czego wam potrzeba! Gorąca, zmysłowa, romantyczna, momentami zabawna i bardzo przyjemna w odbiorze książka obyczajowa z dużą dawką romansu. Co najważniejsze- dobrze napisanego romansu.
Zacznijmy od opakowania. Podobno nie ocenia się książki po okładce ale nie sposób nie zwrócić uwagi na tę okładkę. Pastelowe kolory, słodkie babeczki, łapacz snów i Warszawa w blasku słońca. Mnie urzekła. Przyjemnie się na nią patrzy, jeszcze przyjemniej czyta.

Książka opowiada historię dwójki studentów, którzy poznają się w mało romantycznych okolicznościach. Majce zepsuł się samochód. Stoi więc na środku drogi, kopiąc w niego ile sił i bluźniąc pod nosem. Przyglądający się temu Kamil oferuje dziewczynie swoją pomoc, ale ta oznajmia mu, że planuje wrzucić swojego opla do Wisły. I tak oto zaczyna się historia przyjaźni dwojga młodych ludzi, którzy świetnie się ze sobą czują i bawią ale żadne z nich nie chce się wiązać. Życie jednak płata figle i mimo zapewnień oraz prób hamowania swoich uczuć, szybko stają się dla siebie kimś więcej. Początkowo tylko ze sobą sypiają. Ale coraz więcej emocji pojawia się w ich relacji. Coraz więcej zaborczości, zazdrości i uczuć. W pewnym momencie zdają sobie sprawę, że ta przyjaźń nie do końca jest tym, czym być powinna. Mimo to, Maja robi wszystko, żeby odsunąć się od Kamila. Skrywa prawdziwy powód, dla którego nie chce robić sobie nadziei. Sprawy się nieco komplikują ale chłopak jest bardzo zdeterminowany, by przekonać Maję do dania im szansy. Czy to się uda, dowiecie się czytając. Powiem wam tylko, że łatwo nie będzie. Na ich drodze stanie trochę przeszkód, które całej powieści dodadzą charakteru a czytelnikowi większych emocji.

“Wszystkie twoje marzenia” to połączenie New Adult, literatury kobiecej i erotyku. Przypadnie do gustu zarówno młodemu pokoleniu, jak i starszemu odbiorcy. Wszystko dzięki lekkości pióra pisarki i dobrze napisanej historii. Powieści Agaty Czykierdy- Grabowskiej charakteryzują się ciekawie stworzonymi bohaterami. Czytelnik zaprzyjaźnia się z nimi od pierwszej strony. Lubię Maję za jej podejście do życia. Za pozytywny odbiór świata i radość życia. Za to, że okazała się tak silna. Lubię Kamila za jego luz, naturalność, elementy romantyczności, zrozumienie, otwartość i fajne podejście do kobiet. Zarówno Kamil, jak i Maja to serdeczni i prawdziwi ludzie, z którymi bardzo łatwo się zżyć. A chemia między nimi, lekkość relacji i serdeczne złośliwości sprawiają, że czułam się jakbym siedziała z nimi w tym akademiku. Czytając, z nostalgią wspomniałam swoje czasy studenckie… fajne przeżycie! Tym bardziej cała akcja, losy bohaterów, ich studenckie realia były dla mnie tak autentyczne i naturalne, jakby działy się gdzieś obok, za ścianą mojego studenckiego pokoju. Pewnie ciekawi was jak autorka sobie poradziła z opisem scen seksu, których w książce nie brakuje. Skoro New Adult i romans z elementami erotyki, to i seks. Nie ukrywam, że w moim odczuciu polskie autorki miewają duże problemy z opisami zbliżeń. Tak jakby brakowało im swobody językowej, być może też wstydzą się pisać bardziej otwarcie. Do tej pory raczej czułam zażenowanie czytając te próby. Jednak z ogromną stanowczością stwierdzam, że Agata Czykierda- Grabowska wie co robi! Przeczytałam mnóstwo zagranicznych książek z tego gatunku i powiem wam, że można ją porównać do najlepszych w tym gatunku! Sceny są napisane dobrym językiem, określenia którymi posługuje się autorka nie wprawiają w ironiczny śmiech. Czyta się je swobodnie, naturalnie. Nie ma wzniosłych i przerysowanych odczuć ani nierealnych w większości związków pomysłów na zbliżenia. Jest duża namiętność, silne przyciąganie i pożądanie między bohaterami. Czyli to, co zwykle się dzieje między dwojgiem ludzi w tej pierwszej fazie związku. Wzajemna fascynacja, dużo zbliżeń i ogromna frajda z bycia razem.

“Wszystkie twoje marzenia” to bardzo przyjemna w odbiorze książka, która zagwarantuje wam miło spędzony czas z sympatycznymi bohaterami. Poczujecie trochę studenckiego życia, zdenerwujecie się na rodziców Mai, polubicie brata Kamila i spojrzycie na życie oczami dwójki zakochanych w sobie i życiu ludzi. Ma jednak jedną wadę- za szybko się ją czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *