Jak powietrze. Agata Czykierda-Grabowska 1


img_6619

“Pierwsza polska powieść New Adult- takie zdanie możemy przeczytać na okładce książki Agaty Czykierdy-Grabowskiej “Jak powietrze”. Skoro wydawca w ten właśnie sposób chciał skupić uwagę czytelników, to nie pozostaje mi nic innego jak właśnie pod tym kątem zrecenzować powieść.

Nie mam pewności czy to faktycznie pierwsza powieść z tego gatunku w Polsce. Agnieszka Lingas- Łoniewska od dawna pisze w podobnym stylu. Osobiście przyzwyczajona jestem do zagranicznych odpowiedników tego gatunku, gdzie romans, napięcie seksualne i pożądanie aż kipi. Tutaj mamy łagodniejszą wersję gatunku, opisane prawdziwe, czyste uczucie między dwojgiem ludzi, którzy najpierw dostrzegają siebie i swoje emocje a dopiero później lądują w łóżku. Oczywiście mamy bohaterów naznaczonych duchem przeszłości, jest miłość, kilka scen zbliżeń. Dla mnie to przede wszystkim dobra powieść obyczajowa. Do tej książki powinno więc zachęcić znacznie więcej niż hasło “New Adult”.

Oliwia, to młoda dziewczyna, która na pozór wygląda na taką, której niczego nie brakuje. Ma chłopaka, mieszka z ojcem w dużym domu, jeździ własnym samochodem, czas wolny spędza na zabawie. Po śmierci mamy jej życie jednak przypomina pewnego rodzaju hibernację. Niby wszystko dzieje się jak do tej pory, ale ona ma wrażenie jakby wszystko się działo obok niej. Nawet jej chłopak Szymon nie jest w stanie wydobyć z niej głębszych emocji.
Nieszczęśliwy przypadek, a nawet wypadek, sprawia że na jej drodze staje Dominik. Facet z zupełnie innego świata. Spokojny, wycofany, z ogromnymi zobowiązaniami życiowymi. Oliwia czując się winną tego, że przez nią Dominik złamał nogę, pomaga mu sprostać tym zobowiązaniom. Nagle jej życie zupełnie się zmienia. Przejmuje część odpowiedzialności za rodzinę Dominika, wkracza do jego świata, tym samym dla nich obojga otwierając drogę do nowej jakości życia.
Autorka stworzyła opowieść, która niesamowicie wciąga. Ponad 500 stron czyta się dosłownie jednym tchem. Nie zwalniając ani na chwilę. Przyjemnie ogląda się przemianę Oliwii, która pozwala sobie na głębsze uczucia i odkrywa, że w życiu zabawa nie ma znaczenia, gdy nie mamy kogoś, komu na nas naprawdę zależy. Dobrze się obserwuje jak Dominik zaczyna wierzyć w siebie i w to, że nie można całe życie uciekać przed bliskością, być niewidzialnym, tylko po to, by nie zostać zranionym.
To piękna opowieść, która jest tak realna, że nie będę zaskoczona, jeśli inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Nie brakuje wzruszeń, zabawnych momentów i chwil pełnych radości. Jeśli lubisz książki dla kobiet, to na pewno nie będziesz się czuła zawiedziona!

Osadzona w polskich realiach powieść gatunku (niech będzie) New Adult, okazuje się więc być interesującą, wciągająca i dobrze napisana. Dialogi zwarte, opisy sytuacji i uczuć bohaterów czasami dość długie ale nie nużące, głębokie wejście w duszę i emocje postaci, bardzo dobrze opowiedziana historia. Podobał mi się styl autorki, dzięki któremu łatwo mogłam wczuć się w wydarzenia, które dotykają bohaterów i w miejsca, w których przebywają. Bogate słownictwo, dobry język. Nawet sceny erotyczne, tak kulejące w polskich książkach, zostały napisane w składny i niebudzący zażenowania sposób.

Jednym słowem bardzo udany debiut gatunku na polskim rynku wydawniczym.

taniaksiazka

Agata Czykierda- Grabowska “Jak powietrze
Wydawnictwo: Omg Books 2016


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Jak powietrze. Agata Czykierda-Grabowska