Kapitan Majtas – szalony idol dzieciaków 1


Tworząc tytuł popełniłam błąd. Kapitan Majtas nie jest idolem dzieciaków. On jest idolem wszystkich. Nie umiem wam do końca wyjaśnić na czym polega fenomen tej serii ale w naszej rodzinie trzy pokolenia zaśmiewają się podczas czytania Przygód Kapitana Majtasa.

Seria książek o Kapitanie Majtasie ma długą historię, w Polsce pierwsza została wydana w 1997 r. Ponieważ została dobrze odebrana, szybko pojawiły się kolejne. Jednak przez kolejne lata sława Majtasa nieco przygasła, by ponownie o sobie przypomnieć za sprawą ekranizacji “Kapitan Majtas. Pierwszy wielki film”. Wtedy też nasza rodzina poznała tych dwóch, obdarzonych niezwykłą wyobraźnią kolegów ze szkoły, których pomysły przerastają wszelkie granice. Pewnego dnia hipnotyzują dyrektora swojej szkoły i wmawiają mu, że jest niezwykłym, niepokonanym, szalonym ale mało rozgarniętym superbohaterem Kapitanem Majtasem.

Nie zliczę ile razy już moje dzieciaki razem z mężem oglądali tą bajkę. Tak, dobrze czytacie, razem z mężem, bo ciężko ocenić, który z nich lepiej się bawi zaśmiewając się do łez z pomysłów chłopców. Ostatnio do ekipy fanów Majtasa dołączyła Babcia i Dziadek. A wszystko to za sprawą dwóch książek, które czytają wnukom. Na razie w naszym domu są dwie z siedmiu książek wydanych przed Wydawnictwo Jaguar, ale zapewniam was, że niebawem pojawią się kolejne.

Harold i Georg to dwójka kolegów, którzy chodzą do jednej klasy. Są bardzo energiczni, żywiołowi i pomysłowi. Niestety ich talent do wymyślania różnych rzeczy niekoniecznie podoba się nauczycielom i dyrektorowi szkoły podstawowej, do której uczęszczają. Dyrektor stara się więc znaleźć jakiś sposób na krnąbrnych uczniów i zawiesić ich w prawach ucznia. Bo musicie wiedzieć, że psocenie i doprowadzanie do szału owego dyrektora to coś w rodzaju hobby obu chłopców. Drugim jest tworzenie komiksów. Mają nawet swoje własne wydawnictwo, które nazwali “Domek na drzewie”. Głównym bohaterem ich twórczości jest Kapitan Majtas. Przezabawny superbohater, który pokonuje różne przeciwności a strzela… gumką od majtek! Pewnego dnia za sprawą kolejnego występku Harolda i Georga, dyrektor szkoły zamienia się w Kapitana Majtasa. I wtedy dopiero zaczyna się zabawa!

Każda książka zawiera kolejne śmieszne i ciekawe historie. Jednak na specjalną uwagę zasługują ilustracje, wplecione w fabułę komiksy i ruchome obrazki. Tak, tak, dobrze czytacie. W książkach można znaleźć obrazki, które się “ruszają” gdy przekładamy kartkę.

Książki Dava Pilkeya trafiają zarówno do tych małych, jak i tych większych. Przygody postaci są przedstawiane w takim tempie, że potrafią zaciekawić, rozbawić i zatrzymać przy sobie na dłużej. Dzięki temu, że sporo się dzieje w każdym opowiadaniu, pojawia się dużo zabawnych obrazków a bohaterowie wzbudzają sympatię, mały czytelnik wprost zamęcza swoich rodziców o to, by jak najszybciej przeczytać wszystkie przygody.

Myślę, że minimalny wiek odbiorcy to 5-6 lat. Młodsze dzieci mogą nie zrozumieć niektórych przenośni i żartów. Także polecamy dla ludzi od 5 lat do jakiś…100!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Kapitan Majtas – szalony idol dzieciaków