POST Z KATEGORII:

Kiedy nie masz prawa do pomocy!

Kiedy nie masz prawa do pomocy!

IMG_7155

Wyobraź sobie taką sytuację.
Oto przed wami normalna, szczęśliwa rodzina. Ona, on, dziecko/dzieci. On pracuje, zarabia na rodzinę, ona wychowuje dzieci i zajmuje się domem. Potomstwo małe, więc chwilowo kobieta nie jest aktywna zawodowo. Tak się umówili. Takie rozwiązanie było dobre.
Pewnego dnia jednak, okazuje się, że On się zakochał. Ale nie w Niej, tylko w nowej pani. Bez uprzedzenia pakuje się, wychodzi i… w zasadzie tyle go widzieli. Niemożliwe? Bardzo możliwe. A jeśli do tego wyjeżdża za granicę, zmienia numer telefonu i całkowicie odcina się od rodziny to już w ogóle kaliber ciężki. W dodatku całkiem prawdziwy.

Albo inaczej. Sytuacja jak wyżej. Normalna rodzina, normalny dom. I nagle się okazuje, że On swoją żonę zdradza. Od dawna. Ona mu pakuje walizki. A on jej na złość postanawia, że dopóki ona się nie opamięta, on nie będzie jej płacił. Ona chce rozwodu, on robi wszystko, żeby go utrudnić. Jednocześnie nie mając najmniejszego zamiaru pomagać finansowo żonie w utrzymaniu dzieci.

Jest jeszcze inna opcja. Pewnego dnia On wraca do domu i oznajmia, że od dawna ma romans i zamierza stworzyć z nową panią szczęśliwy związek, wobec czego Ona ma się wyprowadzić razem z dziećmi (bo dom jest jego, ze spadku, darowizny itp.). Do czasu ustalenia alimentów i rozwodu on jej będzie płacił. Po czym wręcza co miesiąc 300 zł i… radź sobie kobieto!

Myślicie, że przesadzam? Że takie sytuację się nie zdarzają? Otóż zdarzają się i to wcale nie tak rzadko. A wszystkie powyżej ukazane są prawdziwe!
Kobiety, z którymi rozmawiałam zostały z dnia na dzień bez środków do życia. Bo ich panowie uznali, że im się znudziła zabawa w dom. Świetnie jeśli mają one chociaż gdzie mieszkać, ale co jeśli nie?! Jeśli nie ma blisko rodziny, która przyjmie ciebie i twoje dzieci pod swój dach?
Pierwsza myśl- idę do pomocy społecznej po wsparcie! Przecież są różne zasiłki, zapomogi, wiele rodzin je dostaje. Mnóstwo niepracujących rodziców, bardzo często również pijących, pobiera takie pieniądze i jakoś dają radę. Kobieta przełyka się głośno ślinę, chowa do kieszeni dumę i idzie na spotkanie z urzędnikiem. A tam niespodzianka.

-Oficjalnie rozwodu nie ma, więc kobieta nie jest samotną matką. Nie jest samotną matką więc zasiłek z tego tytułu jej się nie należy. Nieważne, że nie ma za co żyć. To jest absolutnie bez znaczenia.
– Skoro nadal jest mężatką ale wie, że nie mieli wysokich dochodów, może się starać o rodzinne. Musi tylko złożyć oświadczenie o ich dochodach. On oczywiście nie podpisze, bo go nie ma/nie można się z nim skontaktować albo zrobi jej na złość. Jej oświadczenie nie wystarczy. Rodzinnego nie będzie. Dodatków do niego również.

Panie rozłożą ręce, powiedzą że nic nie mogą zrobić i… tyle z działań Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie chciałabym pochopnie oceniać, ale w takim razie po co jest ten Ośrodek? Czy nie po to by pomagać osobom w trudnych sytuacjach stanąć na nogi?! Przecież ta kobieta chciałaby sobie jakoś życie zorganizować, żeby zacząć od nowa, poszukać pracy, utrzymać swoje dzieci. Jednak najpierw musi mieć za co nakarmić te dzieci i opłacić rachunki! Dziecko trzeba zapisać do przedszkola/ żłobka, a wszyscy dobrze wiemy, że to nie jest wcale taka łatwa sprawa. Konieczne jest znalezienie pracy- i to takiej, która pozwoli pogodzić samotne macierzyństwo z opieką nad dziećmi. To jest cholernie trudna sytuacja, w której państwo pozostawia kobietę samą!

Dlaczego wspiera ono dziewczynę, która rodzi kolejne dzieci i oddaje je do adopcji, pozostawiając przy sobie tylko jedno dziecko. Jej dają tymczasowe lokum, pomagają się utrzymać. Bo jest faktycznie samotną matką, bo nie ma ślubu. To że żyje w związku, bardziej lub mniej trwałym (no skądś te dzieci kolejne się biorą), to jest nieważne.
Dlaczego wspiera rodziny, w których jest kilkoro dzieci, ojciec dochodzący, niepracujący, raczej nadużywający alkohol. Bo formalnie kobieta jest samotną matką. W dodatku bezrobotną.
Takie mamy realia. Takie mamy procedury i przepisy.
Mimo tego, że panie z OPS bardzo by chciały to nie mogą pomoc kobiecie na zakręcie. Dopóki się nie rozwiedzie.

Może jednak złożyć do sądu wniosek o alimenty. I czekać. Czekać. Czekać. Bo się pan nie zjawił, uciekł za granicę za miłością swojego życia, więc trzeba ustalić jego miejsce pobytu. Bo utrudnia sprawę. I tak mija przynajmniej 3 miesiące, podczas których rodzina jest bez środków do życia.

Jakby mi ktoś to opowiedział kilka lat temu, to bym powiedziała, że NIE, TO NIEMOŻLIWE! Byłabym idealistką, która tupie nogą, bo tak być nie może! Dzisiaj wiem, że może. Historie są prawdziwe. A przepisy odnośnie działań Ośrodka Pomocy Społecznej konsultowałam z pracownikami tego ośrodka.
Ściana, wszędzie ściana!
Wielkie ukłony należą się wszystkim kobietom, które sobie poradziły w takiej sytuacji. Same lub z pomocą rodziny oraz bliskich. Wielki kop w tyłek należy się jednak instytucjom za udawanie, że takich problemów nie ma!

* Jeśli znasz taką historię lub sama w takiej jesteś/byłaś- podziel się komentarzem (można pod pseudonimem).
Komentujcie, udostępniajcie- może ktoś „wyżej” zauważy, że takie osoby to nie są jednostki, a problem faktycznie istnieje!

17 komentarzy
  1. aaasia

    Jak już ktoś w komentarzu napisał- wiele osób żyje z zasiłków dawanych przez państwo. Gdyby nie uszczelnili przepisów co druga „biedna” rodzina twierdziłaby, ze nie sa razem i wyludzaliby pieniadze. A znam nawet rodziny ktore dla zasiłków braly rozwody! Pomyslowosc ludzi granic nie ma! I zamiast szukać pracy kombinują zeby dostać pieniadze. Fakt – przepisy sa krzywdzące, ale skala wyludzen jest ogromna. Podopieczni ośrodków to dobrze manipulatorzy którym czasem ciezko cos udowodnić.

    Odpowiedz
  2. Mała

    Mam właśnie taką podobną sytuację, tylko ja do września miałam prace interwencyjne. Później pracowałam na czarno, teraz pracy nie ma w ogóle. Mąż, przez kilka miesięcy na dziecko nie dał ani grosza. Teraz czekam na sprawę rozwodową, żeby móc cokolwiek załatwić. Na szczęście mam rodziców, którzy mi pomagają. Niestety bez papierów rozwodowych nic mi się nie należy i bez podpisu „męża” nic nie załatwię…

    Odpowiedz
  3. Kamila

    Czytam i mam wrazenie ze piszesz o mnie ;(
    2 lata temu Pan Tata wyjechal do pracy i sluch po nim zaginol ,za to zostalam z przeciagiem w lodowce i ze strzachem o dzieci ,ktore bez lekow sie udusza ;(.
    Zdarzalo sie ze nie jadlam przez pare dni ,byle by miec chociaz okruszek dla dzieci,wyłam nocami bo serce mi pekało ze kolejny raz odmowilam lizaka ,ze nie mam na mleko czy płatki.
    Gdyby nie dobre serce przyjaciolek chyba bym skończyla ze soba.
    One i dzieci trzymaly mnie przy zyciu.A dla Mopsu nie masz wyroku o alimenty … przepraszamy ale…

    Odpowiedz
    • Marta Skrzypiec

      Doskonale wiem o czym piszesz. Też tak ratowałam przyjaciółkę i do dzisiaj nie mogę przeboleć, że nikogo nie obchodzi głód porządnych ludzi i dzieci!

      Odpowiedz
  4. Ola

    To jedno oblicze MOPSu. Drugie- „wspieranie” pieczy zastępczej. To dopiero jest jazda bez trzymanki! Współczuję tylko dzieciom, i tym, które zostają bez środków do życia, i tym, które siedzą w domach dziecka czy w melinach, bo MOPS walczy z kandydatami na RZ…

    Odpowiedz
    • wer

      Do zasiłku rodzinnego nie potrzeba rozwodu, wystarczą sądownie ustalone alimenty, ale zasiłek rodzinny to grosze. Już lepszą opcją jest złożenie wniosku o zasiłek okresowy, celowy np. na żywność, leki, odzież i obuwie oraz wniosek o dofinansowanie obiadów w szkole czy przedszkolu. Wysokość zasiłków celowych może być różna i zależy od gminy, w jednej jest mniej w innej więcej, ale zawsze coś. W przypadku powyższych zasiłków znaczenie ma tylko oświadczenie zainteresowanej osoby, która jeśli oświadczy, że jest samotną matką to za taką jest brana. Teraz dochodzi jeszcze słynne 500+, które ma nie być wliczane do kryterium dochodowego. Nie jest to wielka pomoc, ale też obecnie działające przepisy tak wyglądają. Gdyby było tak, że ludzie tylko przez ograniczony czas i w faktycznej potrzebie korzystają z pomocy ośrodków miałoby to pewnie większy sens… niestety dużo osób znalazło sobie sposób na życie dzięki temu. Faktycznie przy dużej rodzinie opłaci im się bardziej zostać na garnuszku państwa niż pracować za najniższą krajową. Dlatego jestem zdania, że cały ten system pomocy bardzo źle funkcjonuje, a znam go dosyć dobrze. Co do jednej wypowiedzi odnośnie rodzin zastępczych to współpracując z różnymi podmiotami nie spotkałam się z „zachęcaniem” w negatywnym tego słowa znaczeniu. Dla organizatorów pieczy zastępczej to bardzo ważne, by jak najwięcej ludzi zgłaszało się jako kandydaci, to raz, jednak nie wszyscy mają ku temu odpowiednie predyspozycje i motywacje i często nie przechodzą sita kwalifikacji. Żaden system nie jest doskonały, ale jakiś istnieć musi. Pozdrawiam

      Odpowiedz
      • Marta Skrzypiec

        Wer, a czy ja mogę zadać dodatkowe pytanie?
        Jak w takim przypadku składać wniosek o 500+? Jako samotna matka z dziećmi, czy jako rodzina pełna, bo faktycznie rozwodu nie ma, chociaż kontaktu z mężem też nie ma. Sprawa o alimenty natomiast czeka na ustalenie miejsca pobytu i nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa!

        Odpowiedz
  5. Wisienka_83

    Przepisy są chore. Ja znam rodzinę z 5 dzieci, młodzi ludzie ( 29,32 lata). Oboje nie pracują. Dostają kasę z MOPSu, mieszkają w mieszkaniu socjalnym, do tego dzieci mają opłacone obiady w szkole itd. W naszym pięknym kraju zeby coś dostacr od państwa trzeba umieć kombinować. Uczciwi ludzie muszą sobie radzić sami niestety…:/

    Odpowiedz
  6. Magda

    Trochę nie sprawiedliwym jest oceniać MOPS i jego pracowników, bo to nie oni ustalają prawo według którego pracują. Przepisy, akty prawne – to zatwierdzają nasi politycy, a nie pracownicy społeczni. Myślicie, że oni dobrze się czują, widząc, że nie mogą pomóć, mimo że by chcieli? Myślicie, że popierają „samotne matki”, które mają 7-mkę dzieci?
    Współczuję wszystkim pracownikom społecznym, którzy trafią na ten wpis, bo oskarża się ich o rzeczy, które nie są zależne od nich.

    Odpowiedz
    • Marta Skrzypiec

      W takim razie źle zrozumiałaś moją wypowiedz, bo napisałam wyraźnie, że takie mamy przepisy i że panie rozkładają ręce, bo niczego nie mogą zrobić! Doskonale wszyscy wiemy, ze oni tylko wykonują swoją prace.

      Odpowiedz
  7. Asia

    Wiem.o czym piszesz…Mam koleżankę. 7 dzieci(nie komentuję) ,mąż nie stroni od alkoholu, rękę też podnosi (niebieskie karty itp.)W końcu dziewczyna zmądrzała,wyrzuciła go z domu,złożyła wniosek o alimenty, po rozprawie o rozwód….On od początku robił jej pod górkę. Pieniędzy nie dawał.Ciągle tylko powtarza chciałaś to masz… Alimentów nie ma do teraz …Rodzinnego oczywiście nie ma bo nie ma rozwodu. Zabrali jej jedyny dochód do czasu rozwodu. Dla mnie masakra.Fakt Gops próbuje pomagać,ale to jest jakaś masakra.
    Pytasz do czego oni są? Pomagają właśnie takim którzy nie pracują bo im się nie chce…itp.
    Zapomniałabym opieka społeczna namawiała ją by się pogodziła z mężem… 5 lat temu ją przekonali teraz już nie ma opcji takiej.Trzymam za nią kciuki i pomagam w miarę możliwości. Ale to co taka kobieta musi przejść to się w głowie nie mieści. Nie wspominając o dzieciach…

    Odpowiedz
  8. ewanka

    No są takie sytuacje, niestety. Mam nawet dwie znajome mamy w takich sytuacjach :-(

    Odpowiedz
  9. Matka Wygodna

    Moja sytuacja, z MOPSu nic mi się nie należy, bo nie mam jak udowodnić, że od roku sama wychowuję dzieci i nie mam żadnego kontaktu z „dawcą”, (przecież może być za granicą i przesyłać mi kokosy) Nie mam rodzinnego, bo nie mam jak udokumentować dochodów, za poprzedni rok. Błędne koło.

    Odpowiedz
    • Pracownik MOPR

      No rodzinne bez rozwodu, pozwu o alimemty ciężko ale jest zasiłek okresowy, zasiki celowe, żywienie i tu wara pracownikom od twojego łóżka. Dawcy nasienia nie ma i koniec Jesteś Ty i 2 dzieci koniec kropka
      . Niestety wodze.ze im mniejsze ośrodki tym o pomoc trudniej :(

      Odpowiedz
      • Marta Skrzypiec

        A czy ja mogę zadać dodatkowe pytanie Pracownik MOPR?
        W takim razie jak w takim przypadku składać wniosek o 500+? Jako samotna matka z dziećmi, czy jako rodzina pełna, bo faktycznie rozwodu nie ma i kontaktu z mężem też nie ma. Sprawa o alimenty natomiast czeka na ustalenie miejsca pobytu i nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa!

        Odpowiedz
  10. Monika

    Możliwe,realne,bolesne,ale ona ma dumę,została z 4latkiem u którego wystąpił regres i 6miesięcznym dzieckiem,nie poszła do opieki,chyba nie pamięta jak przezyła,ale już nie uderzył,ni krzyczał,ni wzywała policji,syn za fotelem się nie chował,bo on chciał z jej winy rozwodu,odebrać dzieci,walczył o to 7 lat,przegrał,ma nową rodzinę i nie pamięta,że ma dwóch synów.Ale ON zawsze będzie silna,da radę.Jest kobietą i znajdzie prawdziwą miłość.

    Odpowiedz
    • Marta Skrzypiec

      Oczywiście! Siła jest kobietą!

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *