Sezon na lisa- Agata Czykierda Grabowska


Agata Czykierda- Grabowska zapewne jest wam już całkiem dobrze znana. Wielokrotnie wam już ją polecałam i pokazywałam wam jej książki, którymi zawsze jestem zachwycona. Jedne jej tytuły mają lekkie zabarwienie, inne poruszają trudniejsze tematy i poruszają do głębi. Ale wszystkie łączy dobry styl, ciekawi bohaterowie i świetne pióro autorki.

Sezon na lisa to trzecia i ostatnia część trylogii “Pierwsza miłość”, na którą składają się: “Pierwszy raz”, “Stand by me” i “Sezon na lisa”. Tym razem bliżej poznajemy Olka, którego mieliśmy okazję już spotkać w poprzednich książkach Agaty. Warto wspomnieć, że bohaterowie całej trylogii są przyjaciółmi i ich losy są ze sobą splecione, natomiast można czytać tę książkę, nie znając poprzednich części. Są one zupełnie innymi historiami. Jednak jeśli ktoś czytał poprzednie części to na pewno ucieszy się, że w Sezonie na lisa pojawiają się epizodycznie bohaterowie poprzednich części i czytelnik może się dowiedzieć, że nadal żyją wspólnie i szczęśliwie.

Wracając jednak do Olka… Olek pracuje w mazurskim pensjonacie Lisia Dolina. Tam wpada w oko właścicielce pensjonatu, nie pierwszej młodości nimfomance. Chłopak jednak nie jest zainteresowany namolną szefową, woli się skupić na pracy i  zarobieniu potrzebnych pieniędzy. Jego priorytety się jednak zmieniają gdy do pensjonatu trafia nowa pracownica, rudowłosa Paula. Dziewczyna imponuje mu swoim zadziornym charakterem. Chociaż tych dwoje nie przypada sobie początkowo do gustu, a ich relacja opiera się głównie na wzajemnych złośliwościach, to nie da się ukryć, że między nimi jest chemia. Iskrzy z daleka, co tylko dodaje energii tej parze. Paula to bohaterka, którą się lubi od pierwszego słowa. Z jednej strony delikatna i spokojna, z drugiej pyskata, twardo stąpająca po ziemi i nie dająca sobie wejść na głowę.
Ciekawe połączenie bohaterów- z pozoru są oni zupełnie różni, ale jak się bliżej przyjrzeć, są bardzo do siebie podobni. Cechuje ich podobny temperament, lubią te same rzeczy, potrafią sobie nawzajem zaleźć za skórę a ich przekomarzanki niejednokrotnie wywoływały uśmiech na twarzy.
Bardzo podoba mi się dynamika tej powieści. Mimo że dookoła piękny, sielankowy, mazurki pejzaż, to wewnątrz pensjonatu i wokoło głównych bohaterów ciągle coś się dzieje. Między nimi rodzi się coraz większe uczucie, a w tle trudna sytuacja domowa Pauli i wewnętrzne rozterki Olka. Tak, to zdecydowanie moja ulubiona część tej trylogii.

Wielkie brawa za wątek niepełnosprawności, piękny motyw miłości braterskiej i trudów z jakimi zmaga się rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym. Do lekkości i żartobliwego charakteru większości sytuacji między Olkiem i Paulą, dodajemy momenty wzruszeń, gdy Paula martwi się o brata i mamy świetną mieszankę emocji i uczuć. Paula coraz bardziej się otwiera i zaczyna ufać Olkowi. Pozwala sobie na pozytywne myślenie o swojej przyszłości. Olek pierwszy raz wchodzi w relację, która jest czymś więcej niż chwilą przyjemności. Dla obojga te wakacje to początek drogi wielkich zmian.

Dla czytelnika natomiast to 300 stron ciekawej lektury, z fajnymi bohaterami i dobrym stylem pisarskim. Agata Czykierda- Grabowska zdecydowała się na narrację pierwszoosobową co dodało większej przyjemności z czytania i pozwoliło na głębsze wniknięcie w emocje bohaterów.

Dziadek zawsze mawiał, że najlepiej jest wszystkiego spróbować, żeby wiedzieć, czego pragniemy najbardziej.”

Ja spróbowałam wszystkich książek Agaty i z każdą kolejną trudniej mi wybrać moją ulubioną (poza “Adamem oczywiście ale on jest poza kategorią i jest zupełnie inną lekturą pod każdym względem). Polecam wam więc “Sezon na lisa” i wszystkie inne książki tej autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *