Coś dla wielbicieli książek


Po jaką książkę sięgnąć? Jakie nowości pojawiły się na rynku? Co autor książki mówi o swoim nowym dziele? Co warto przeczytać i gdzie dzieją się najlepsze wydarzenia czytelnicze? Zadajecie sobie takie pytania? W takim razie Książki. Magazyn do czytania jest właśnie dla was. 14 czerwca magazyn ten obchodził 6 urodziny. Z tej okazji do sprzedaży trafił specjalny numer, do kupienia za 9,99 zł.

Wystarczy rzucić okien na spis treści, żeby wiedzieć ile cennej wiedzy zawiera się w jednym Magazynie. Ciekawe felietony poruszające aktualne problemy społeczne, interesujące wywiady z autorami oraz sylwetki osób ważnych dla literatury. To pigułka najważniejszych wiadomości ze świata literatury.

Książki. Magazyn do czytania został wydany teraz w mniejszym, wygodniejszym i bardziej poręcznym wydaniu. Dzięki temu zmieści się do torebki i idealnie wpasuje się w nasze ręce na plaży lub na leżaku. (Wybaczcie wszyscy ci, którzy pracują zamiast odpoczywać ale wydanie wakacyjne zdecydowanie kojarzy mi się z tym, żeby je zabrać ze sobą na urlop).

W tym numerze czeka na was wiele ciekawych artykułów. Ja szczególnie polecam ten o edukacji seksualnej i podręcznikach do niej. Przegląd książek na ten temat, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat i zaskakujące stwierdzenia, które można w nich znaleźć. Bardzo interesujący felieton poruszający zawsze aktualny temat edukacji seksualnej naszych dzieci.

W numerze dowiecie się również co warto teraz przeczytać, co powinniście zabrać ze sobą do walizki oraz o kim się mówi. Przeczytajcie koniecznie felieton na temat Oliviera Sacksa. Niezwykle ciekawy człowiek.
Szczególnie polecam również wywiad z Claire Armitstead- pracownikiem brytyjskiego “Guardian”, odpowiedzialnym za dział książek. Rozmawiają o książkach, które najchętniej kupujemy, przyczynach takich a nie innych wyborów oraz poziomie współczesnej literatury.

Jeśli szukacie innych tematów, to uwierzcie że wam ich nie zabraknie. W tym numerze przeczytacie jeszcze wiele innych ciekawych felietonów i wywiadów.

Stanisław Łubieński. Pisarz. Jego ostatnia książka to „Dwanaście srok za ogon” (2016). W tym roku został za nią nominowany do nagród Nike i Gdynia.

Weronika Murek. Pisarka. Jej debiutancki zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (2015) znalazł się w finale Nike i otrzymał Nagrodę im. Gombrowicza.

Wojciech Nowicki. Pisarz, krytyk kulinarny. Za książkę „Salki” (2013) otrzymał nagrodę Gdynia. Jego ostatnia książka to „Odbicie” (2015).

Joanna Olech. Autorka i ilustratorka kilkudziesięciu książek dla dzieci.

Wojciech Orliński. Publicysta „Wyborczej”. Na początku sierpnia ukaże się napisana przez niego biografia „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

Janusz Rudnicki. Pisarz, felietonista „Wyborczej”. Niedawno ukazała się jego książka „Życiorysta dwa”, zbiór tekstów publikowanych głównie w „Książkach”.

Marcin Sendecki. Poeta i krytyk literacki, laureat nagrody Silesius i tegorocznej Nagrody im. Szymborskiej za książkę poetycką „W”.

Katarzyna Surmiak-Domańska. Reporterka „Wyborczej”. Jej książka „Mokradełko” znalazła się w finale Nike. Jej ostatnia publikacja to „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015).

Joanna Szczęsna. Pisarka i reporterka. Opublikowała m.in. biografię Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie” (2012) napisaną wspólnie z Anną Bikont.

Piotr Tarczyński. Amerykanista, tłumacz, przełożył m.in. „Wszystkich ludzi prezydenta” Boba Woodwarda i Carla Bernsteina. Współautor kryminałów „Tajemnica domu Helclów” (2015) i „Rozdarta zasłona” (2016).

W numerze znajdziecie m.in.:

W domu duszy Isabel Allende. Rozmowa z najsłynniejszą pisarką latynoamerykańską

Przesadnie zakochani w Islandii. „…w tym roku liczba turystów na Islandii przekroczy dwa miliony osób, to sześciokrotnie więcej, niż wynosi liczba mieszkańców”. Weronika Murek o końcu Nicelandii

Arcydzieła zamiast bestsellerów. Nabokov zamiast Wisłockiej, Dickinson zamiast „Mleka i miodu”… Polecają redaktorzy „Książek”: Paweł Goźliński, Łukasz Grzymisławski, Juliusz Kurkiewicz i Natalia Szostak

Koleją podziemną przez Amerykę. Colson Whitehead opowiada Katarzynie Surmiak-Domańskiej o tym, jak napisał najlepszą amerykańską powieść ostatnich lat

Lemanipulacje. Wojciech Orliński o tym, jak dał się nabrać Stanisławowi Lemowi.

A co po Lemie? Michał Radomił Wiśniewski kreśli mapę polskiego s.f. – od futurystycznych bajeczek ku pokrzepieniu serc po najdziksze wizje końca świata

Jej wysokość Wanda Rutkiewicz. Janusz Rudnicki o Polce w naprawdę wysokich górach, chorej na zapalenie ambicji

Kontrrewolucja w sypialni. „Kochane »Książki«, piszemy do Was, bo znikąd pomocy, a problem, cóż, wstydliwy: brak seksedukacji w polskiej szkole” – piszą Justyna Suchecka i Natalia Szostak, czyli jak cofnęliśmy się do epoki bocianów i dzieci z kapusty

Dziesięć pikantnych kawałków…, czyli ranking literackich scen erotycznych według Małgorzaty I. Niemczyńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *