POST Z KATEGORII:

Dlaczego warto grać z WOŚP? Same konkrety!

Dlaczego warto grać z WOŚP? Same konkrety!

Pisanie dlaczego warto wspierać WOŚP to jakby pisać dlaczego niebo jest niebieskie a zimą pada śnieg. Działania Fundacji są tak szerokie i tak wiele czynią dobra dla nas wszystkich, że nie powinno się pisać dlaczego pomagać, tylko jak intensywnie to robić. Jednakże z okazji zbliżającego się 25 Finału WOŚP przypomnę wam kilka niepodważalnych faktów, które być może przybliżą wam odrobinę działania Jurka Owsiaka i tysięcy ludzi w całej Polsce, którzy tego dnia grają dla milionów Polaków.

Przede wszystkim Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest Fundacją, czyli organizacją pożytku publicznego, co oznacza, że można na nich oddawać swój 1% podatku, a wszystkie ich działania finansowe są jawne i skrupulatnie rozliczane. WOŚP jest marką znaną na całym świecie i najbardziej popularną Fundacją w Polsce. Badania dowodzą, że aż 97% Polaków zna Orkiestrę i jej działania. Wiedzą o niej mali i duzi. A ci najmniejsi na co dzień korzystają z zakupionego z jej środków sprzętu. Od kilku lat również ci najstarsi mogą w pełni korzystać z nowoczesnych łóżek, które Fundacja kupuje dla hospicjów.

DLACZEGO GRANIE Z WOŚP JEST TAKIE WAŻNE?

Każdy, kto chociaż raz musiał leżeć w szpitalu wie jak one wyglądają. Pojedyncze, nowe placówki są dobrze wyposażone i względnie przyjemne. Pozostałe pozostawiają wiele do życzenia. Generalnie naszej służbie zdrowia ciągle brakuje pieniędzy na wszystko. Ledwo udaje się sfinansować wszystkie badania i leki, a co dopiero myśleć o zakupie najnowocześniejszego sprzętu do ratowania dzieci, czy badań przesiewowych. Lukę tą wypełnia właśnie WOŚP. Takie rzeczy dzieją się na całym świecie. W wielu krajach bogaci ludzie sponsorują pomoc dla chorych dzieci albo pomagają fundacjom np. działać na rzecz chorych na AIDS. W dzisiejszej rzeczywistości jest tak, że stowarzyszenia i fundacje dbają o wyższe standardy. Państwo zapewnia tylko te podstawowe potrzeby.
Orkiestra pomaga noworodkom, wcześniakom, kobietom ciężarnym i seniorom. Wychodzi więc na to, że pomaga wszystkim! Każdy z nas będzie stary. Większość z nas ma dzieci lub będzie je mieć albo w naszej rodzinie jest ktoś w ciąży. Statystycznie rzecz biorąc pojedyncze osoby mogą nie musieć korzystać w swoim życiu z sprzętu zakupionego przez WOŚP. Cała reszta będzie mogła podziękować im za to, że są! Nie zapominajmy również o tym, że Fundacja prowadzi naukę udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów. O tym jak ważna jest ta umiejętność przekonałam się, gdy dusił się mój syn (TUTAJ). Zresztą o samym programie już wam kiedyś pisałam (KLIK) i będę często przypominać, ponieważ pierwszą pomoc MUSZĄ znać wszyscy!

JAKI KONKRETNIE SPRZĘT KUPUJE WOŚP I JAKIE PODEJMUJE DZIAŁANIA?

Moje dzieci korzystały z wielu sprzętów, które zakupiła Fundacja, dlatego śmiało mogę powiedzieć, że są największym świadectwem działań WOŚP. Oczywistym jest, że bez nich nie dałyby rady w ogóle przeżyć. Ale o tym pisałam wam dokładniej TUTAJ i TUTAJ. Polecam przeczytać z niezwykłą uwagą i refleksją. Obyście wy nie musieli nigdy przechodzić tego co my. Niestety nie są to przyjemne i lekkie historie. Jednak WOŚP to nie tylko inkubatory i łóżka dla seniorów. To przede wszystkich SIEDEM programów:

1. Narodowy program wczesnej diagnostyki onkologicznej dzieci– chyba nie muszę was przekonywać, że to cholernie ważne działania? Co roku rośnie liczba małych dzieci, u których wykrywa się raka. Takie miejsca są więc niezbędne! Dzięki WOŚP w całej Polsce powstały takie punkty wczesnej diagnostyki raka. Dodatkowo główne kliniki onkologiczne zostały doposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wiedzą o tym ci, którzy muszą z niego korzystać. Szczerzę życzę, żebyście nigdy nie musieli. Ale dobrze wiedzieć, że w razie czego jest gdzie i czym leczyć dzieciaki.

2. Program powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków– z tego korzystają wszystkie dzieci! WSZYSTKIE! Program ten powstał w 2002 roku i od tamtej pory każde nowo urodzone dziecko ma badany słuch. Każdy rodzic otrzymuje więc certyfikat z badania. Chyba nie muszę wam mówić, że to ważne, żeby jak najwcześniej wiedzieć czy twoje dziecko słyszy?

3. Program leczenia i zapobiegania retinopatii wcześniaków– jako matka dwóch wcześniaków, obu z retinopatią, w tym jednego z ogromnymi konsekwencjami tegoż, mówię wam- ten sprzęt ratuje dzieciakom oczy! Dzięki niemu można diagnozować i leczyć dzieci, które urodziły się za wcześnie i z tego powodu została u nich uszkodzona siatkówka oka. Większość z was ma to szczęście, że nawet nie ma pojęcia czym jest owa retinopatia. Ale ci, którzy wiedzą, doskonale zdają sobie sprawę, że tylko szybka interwencja daje szansę uratowania widzenia. Najczęściej niezbędny jest zabieg laserowy. A żeby go wykonać potrzebny jest laser. Czyli już wiecie na co idą wasze pieniążki wrzucane do puszek podczas Finału.

4. Program nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków– tutaj Fundacja kładzie nacisk na zakup najnowocześniejszego sprzętu typu Infant Flow, który pozwala wentylować noworodka, nie intubując go. Intubacja bardzo często prowadzi do powikłań. Na całym świecie odchodzi się od tego. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy szpital posiada nowoczesny sprzęt do wspomagania oddychania wcześniaka. Chłopcy korzystali oczywiście z tego sprzętu jak również z pulsykometru, inkubatorów, respiratora, monitorów oddechu i pomp strzykawkowych. Arek dodatkowo przejechał się karetką z serduszkiem.

5. Ogólnopolski program leczenia pompami insulinowymi dzieci w cukrzycą– cukrzyca jest bardzo uciążliwą chorobą, która potrafi uprzykrzyć i ograniczyć człowiekowi codzienne funkcjonowanie. Dzięki pompom insulinowym, które WOŚP kupuje i przekazuje chorym dzieciom, mają one szansę na normalne życie. Nie muszą ograniczać swojej aktywności i tak mocno odczuwać skutków swojej choroby.

6. Program leczenia osobistymi pompami insulinowymi kobiet ciężarnych z cukrzycą– mnie ta przykra dolegliwość ciążowa ominęła. Ale mam kilka koleżanek, które zmagały się z cukrzycą w ciąży. Mogę was zapewnić, że nie jest to nic miłego ani prostego do opanowania. Dzięki pompom insulinowym kupowanym dla kobiet w ciąży przez Orkiestrę, każda kobieta może sobie takową bezpłatnie wypożyczyć.

7. Program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”– jestem ogromną fanką tego programu! My z Mężem już wielokrotnie braliśmy udział w szkoleniu z pierwszej pomocy. Nasze dzieci są jeszcze stosunkowo małe ale im też jakieś podstawowe informacje staramy się przekazywać. A WOŚP szkoli nauczycieli i uczniów w całej Polsce! Za darmo! Przekazując im dodatkowo apteczki pierwszej pomocy. Ta niezwykle istotna umiejętność jest najczęściej w ogóle pomijana w edukacji. Fundacja wypełnia tą lukę i niedopatrzenie polskiego systemu oświaty.

WOŚP GRA DLA WSZYSTKICH

Nie wiem czy można użyć lepszego argumentu niż sformułowanie „dla wszystkich”! Niezależnie od tego czy popierasz działania WOŚP, czy lubisz Jurka Owsiaka, czy uważasz, że ich działania są do dupy- oni dla ciebie grają. Ich sprzęt jest dla każdego. W szpitalu nikt się ciebie nie będzie pytał czy wrzucałaś kiedyś złotówki do puszki, czy wierzysz w Boga, popierasz prawicę czy nosisz zielone rajstopy. Sprzęt medyczny zakupiony przed Fundację trafia tylko do publicznych placówek, które mają podpisane umowy z NFZ. Oznacza to, że aparatura nie trafia do wybranych, tylko staje się dobrem powszechnym. Fundacja przekazuje ją za darmo ale ma swoje warunki- nie można jej używać do celów komercyjnych (innymi słowy- nie można na niej nabijać prywatnych kieszeni), żaden odział nie może samowolnie przenosić sprzętu do innego oddziału. I co najważniejsze- w całej Polsce sprzęt jest taki sam. Dzięki temu nie ma znaczenia do którego szpitala trafisz- w każdym standard aparatury jest tak samo wysoki! Nie ma podziału na lepszy, gorszy, bogatszy lub tańszy. Wszystkie są najwyższej jakości, najnowocześniejsze i niezwykle potrzebne!

Finały WOŚP to zawsze ogromna dawka emocji. Razem z całą rodziną gramy już 25 lat. Najpierw z rodzicami wychodziłam z domu, żeby spotkać kogoś z puszką. Później już z koleżankami biegałam po mieście, żeby zebrać jak najwięcej serduszek, które naklejałam sobie na kurtkę. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że gram również dla siebie i swoich dzieci. Gdy trwał 20 Finał WOŚP, leżałam w szpitalu, licząc na cud opóźnienia narodzin Chłopców. Wysyłałam wtedy SMS-y, bo nie miałam gdzie wrzucić gotówki do puszki. Grali wtedy dla zdrowej mamy i zdrowego wcześniaka. Dzień później w 24 tygodniu sama urodziłam moje skrajne wcześniaki. Teraz odkąd mam Chłopców i synka-Aniołka, którzy korzystali z tej aparatury, gramy jeszcze intensywniej. Ci, którzy nas regularnie czytają, wiedzą że w zeszłym roku dawałam świadectwo WOŚP występując w Pytaniu na Śniadanie- TUTAJ możecie obejrzeć ten wzruszający materiał. Od 3 lat spędzam Finał w Warszawie, z ogromną dumą i wzruszeniem obserwując Jurka Owsiaka i całą machinę Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z bliska!
Tegoroczny Finał będzie dla naszej rodziny szczególny- pierwszy raz aktywnie wezmą w nim udział moje dzieci. Mikołaj razem z innymi przedszkolakami wystąpi na scenie w naszym ośrodku kultury, wpierając tym samym organizację Finału w naszym mieście. Nie wspominając już o tym, że od jakiegoś czasu odkładają pieniążki, które wrzucą do puszek. Teraz oni grają dla siebie i swoich przyszłych rodzin.

Relacje z poprzednich Finałów znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

2 komentarze
 1. gem_ma

  Przeczytałam i łzy lecą mi same. Takie z wdzięczności, że są na świecie ludzie po prostu dobrzy. Wspaniali. Bezinteresowni. Godni szacunku i naśladowania. Tak tak, o tobie piszę, nie mogłam się powstrzymać :-). I chcę jeszcze dodać, żebyś pamiętała, że dobro wraca….Trzymam kciuki i nie mogę się doczekać niedzieli. Skarbonki już przygotowane ;-)

  Odpowiedz
  • Marta Skrzypiec

   Och, dziękuję za te miłe słowa. Każdy człowiek powinien wykazywać się taką postawą. Dla mnie to naturalne i ani trochę nie uważam, żeby zasługiwała na uznanie. To powinno być normą! Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za Twój komentarz. Idę się rumienić :)

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *