Nowy Jork Piżamorama


Mam dzisiaj dla was propozycję niezwykłej książki. Takiej, w której wcale nie chodzi o treść, bo chociaż krótkie zdania czyta się przyjemnie, to nie o samo czytanie w niej chodzi. Takiej, która hipnotyzuje i przyciąga dzieciaki jak magnes.

IMG_0392

“Nowy Jork Piżamorama” pary artystów: Frederique Bertrand i Michaela Leblond, to książka, która wykorzystuje technikę animacji- ombro cinema, opartą na iluzji optycznej, sprawiającej wrażenie animacji. W środku niej znajdziemy folię z czarnymi paskami. I to jest właśnie sprawczyni całej magii.

Ale od początku. Bohater książki zapada w sen, podczas którego wyrusza w podróż do Nowego Jorku. Na każdej stronie pokazuje nam to miasto, prezentuje jego dźwięki, tłok na ulicach czy wysokie wieżowce.

Otwierając poszczególne karty książki wydaje się, że nic ciekawego się na nich nie dzieje. Paski, paski, paski. Ale przyłóżmy folię…

IMG_0396

Jeśli nadal nie wiecie na czym polega ta magia- patrzcie na kolejne zdjęcia! Obrazek bez nałożonej folii i obrazek z folią- widać różnice? Tego wam nie mam jak pokazać ale jak się ją przesuwa powoli to obraz się zmienia i np. koło się kręci.

IMG_0405

IMG_0407

Albo z pasków robią się kółeczka.

IMG_0410

A nawet i spirala!

IMG_0414

Ta książka zauroczyła moje dzieci! Pół dnia nad nią spędzili przy pierwszym kontakcie, a później kilkakrotnie wracali.
Dodatkowo świetnie stymuluje wzrok, daje dzieciakom niesamowitą frajdę i przypomina starą technikę iluzji.
Świetnie, że pojawiają się takie książki. W dzisiejszych czasach, gdy czytanie wypiera obraz a grafika kojarzy się głównie z grami komputerowymi, warto przypominać dzieciakom takie tradycyjne metody wprawiania obrazu w ruch.

NOWY JORK PIŻAMORAMA
tekst i ilustracje: M.Leblond, F.Bertrand

Do kupienia w TANIAKSIAZKA.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *